Home Zahraničí Rakousko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem

Rakousko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem

FOTO - pixabay

Rakouská vláda prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem nejméně do 12. prosince. S Maďarskem a Slovinskem zůstanou v platnosti přinejmenším do poloviny května.

Agentuře APA to sdělil ministr vnitra Gerhard Karner, podle nějž je opatření nutné pro boj proti převaděčům. Rakouské ministerstvo v odůvodnění svého rozhodnutí zmínilo, že kontroly na hranicích se Slovenskem prodloužila kvůli zvýšené migraci také Česká republika.

Podle ministerstva vnitra ve Vídni jsou všechny hraniční kontroly prováděny »v úzké koordinaci s ministerstvy vnitra sousedních zemí«. Slovenští představitelé ovšem kontroly v uplynulých dnech ostře kritizovali. Slovenský premiér Eduard Heger uvedl, že současná situace nemůže pokračovat, policejní prezident Štefan Hamran má opatření za neúčinné a podle ministra vnitra Romana Mikulce navíc odporuje schengenskému kodexu. To Vídeň i Praha odmítají.

Česká vláda rozhodla o prodloužení kontrol opakovaně. Kabinet je naposledy prodloužil o 15 dní, tedy do 12. listopadu, podle části evropského nařízení, které umožňuje zavést ochranu hranic neprodleně. Dalších 30 dní budou kontroly fungovat podle jiné části nařízení, pokud k tomu nebude mít námitky Evropská komise. Podle českého ministra vnitra Víta Rakušana kontroly zavedené kvůli převážně syrským migrantům proudícím přes Slovensko a ČR do Německa zůstanou i po 12. prosinci, o jejich dalším prodloužení ale budou jednat experti obou zemí.

Kromě Rakouska a Česka v současné době provádějí hraniční kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru také Německo, Dánsko či Francie, připomněla APA. Členské země Evropské unie se mohou k takovýmto kontrolám uchýlit pouze v případě vážného ohrožení veřejného pořádku nebo vnitřní bezpečnosti, a to na dobu nejvýše šesti měsíců. Poté musí být prokázána nová vážná hrozba.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here