Ramaphosa znovu zvolen prezidentem Jihoafrické republiky na dalších pět let

Dolní komora jihoafrického parlamentu, Národní shromáždění, zvolila prezidentem Jihoafrické republiky Cyrila Ramaphosu, uvedl předseda jihoafrického nejvyššího soudu Raymond Zondo při oznámení výsledků tajného hlasování.

»Ramaphosa získal 283 poslaneckých hlasů, prohlašuji ho za zvoleného prezidenta Jihoafrické republiky,« řekl Zondo, který předsedal prvnímu zasedání nového Národního shromáždění.

Vůdce strany Bojovníci za ekonomickou svobodu Julius Malema, který byl rovněž nominován na post hlavy státu, obdržel 44 hlasů.

Zvolení Ramaphosy, který je vůdcem strany Africký národní kongres (ANC) a současným prezidentem JAR, zajistily hlasy bývalé opoziční Demokratické aliance (DA), která zastupuje zájmy bílé menšiny v JAR.

Výsledkem všeobecných voleb, které se v Jihoafrické republice konaly 29. května, bylo, že Africký národní kongres získal 159 ze 400 parlamentních křesel v Národním shromáždění, což mu neumožnilo získat parlamentní většinu, vytvořit vlastní vládu a znovu zvolit svého vůdce prezidentem Jihoafrické republiky.

ANC a DA, která získala 87 mandátů, podepsaly 14. června dohodu o zásadách vytvoření vlády národní jednoty, v jejímž rámci se Demokratická aliance zavázala hlasovat pro Ramaphosu.

Tajemník parlamentu Xolile George uvedl, že inaugurace nově zvoleného prezidenta se uskuteční nejpozději 19. června. Poté má Ramaphosa oznámit složení vlády a její program. Očekává se, že půjde o vládu národní jednoty, kterou bude tvořit řada parlamentních stran včetně DA.

Nadcházející pětileté prezidentské období bude Ramaphosovým druhým. Do čela státu nastoupil v únoru 2018 po rezignaci Jacoba Zumy, který byl obviněn z korupce. V květnu 2019 se v Jihoafrické republice konaly všeobecné volby, které vyhrála ANC. Po nich byl Ramaphosa zvolen prezidentem Jihoafrické republiky.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy