Home Zahraničí Rating německých Zelených klesl na nejnižší úroveň za posledních pět let

Rating německých Zelených klesl na nejnižší úroveň za posledních pět let

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Rating popularity německé vládnoucí koaliční strany Unie-90/Zelení klesl na nejnižší úroveň za posledních pět let. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které dnes zveřejnil sociologický institut INSA na objednávku deníku Bild am Zontag.

Podle průzkumu bylo pouze 13 % respondentů připraveno dát svůj hlas Zeleným (minus jeden procentní bod oproti stejnému průzkumu z předchozího týdne). Takto nízké hodnocení měla strana naposledy v roce 2018.

V souvislosti s diskusemi o negativních dopadech protiruských sankcí na německou ekonomiku roste popularita pravicově populistické Alternativy pro Německo (AdG). Pravicově populistická Alternativa pro Německo (AdG) si oproti minulému týdnu polepšila o 1 p. b. (na 18 %). Konzervativní blok Křesťanskodemokratické a Křesťanskosociální unie je v čele žebříčku: je pro něj připraveno hlasovat 28 % respondentů (beze změny).

Na druhém místě jsou sociální demokraté (Sociálnědemokratická strana Německa, SPD) s 20 % (minus 1 p. b.). Svobodnou demokratickou stranu (FDP) je připraveno volit 9 % dotázaných (plus 1 p. b.) a Levicovou stranu (LP) pouze 4 % (minus 1 p. b.).

Pokles ratingu Zelených přičítají odborníci zejména skandálu na ministerstvu hospodářství, které vede vicekancléř Robert Habek (Zelení). Ten musel nedávno propustit svého státního tajemníka Patricka Greichena, protože vyšlo najevo, že jeho sestra, která je v rodinném vztahu s jiným státním tajemníkem ministerstva, byla členkou představenstva berlínské pobočky Svazu pro ochranu životního prostředí (který pro ministerstvo hospodářství zpracovává analýzy a studie). Místní média Habekovi vytýkala, že neudělal nic pro to, aby takový protekcionismus omezil.

Kromě toho probíhá ve vládě konflikt ohledně kontroverzního zákona o vytápění, který Habek inicioval. Ten stanoví, že od příštího roku musí být každý nově instalovaný topný systém z 65 % poháněn čistou energií. Zákon je považován za důležitou součást plánu učinit z Německa do roku 2045 klimaticky neutrální zemi, ale vzhledem k rostoucím nákladům na energie se německé obyvatelstvo staví k zákonu obecně negativně.

Podle agentury INSA pouze 27 % respondentů uvedlo, že je s prací vládní koalice (SPD, Zelení a FDP) spokojeno. Navíc 51 % respondentů je přesvědčeno, že se vláda Olafa Scholze rozpadne ještě před koncem volebního období v roce 2025. Pouze 31 % dotázaných věří, že vydrží až do příštích voleb do Spolkového sněmu.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here