Home Zahraničí Řecká pobřežní stráž střílela na tureckou loď v mezinárodních vodách

Řecká pobřežní stráž střílela na tureckou loď v mezinárodních vodách

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Incident se odehrál v sobotu ve vzdálenosti asi 20 kilometrů od tureckého ostrova Bozcaada. Na nákladní loď, která se nacházela v mezinárodních vodách Egejského moře, střílela řecká pobřežní stráž. Podle agentury AP incident přispívá ke stále sílícímu napětí mezi Řeckem a Tureckem.

Podle informací turecké pobřežní stráže připluly na místo po »obtěžování« ze strany Řeků dvě plavidla turecké pobřežní hlídky a řecké lodě pak odpluly.

Důvod střelby není podle AP jasný, řecké velvyslanectví v Ankaře se k věci nevyjádřilo.

V minulých týdnech se napětí mezi Řeckem a Tureckem zvyšuje kvůli vzájemnému obviňování z narušování leteckého prostoru. Řecko podle Turecka porušuje svou vojenskou přítomností na ostrovech v blízkosti tureckého pobřeží mezinárodní dohody. Atény uvádějí, že Řecko musí být schopné bránit své východní ostrovy, k nimž patří turisty hojně navštěvovaný Rhodos a Kos. Oba jsou blíž turecké pevnině než řecké.

Turecký prokurátor nařídil vyšetřit sobotní incident, který se týká lodě Anatolian, jež pluje pod vlajkou Komor a na níž je 18členná posádka s třemi Turky. Podle zveřejněného videa řecká stráž vypálila desítku ran. Na videu pořízeném zřejmě mobilním telefonem je vidět prostřelené okno a také stopa po zásahu na stropě lodního můstku. Loď nyní kotví v Dardanelách.

(jb, čtk)