Home Zahraničí Řecké parlamentní volby vrací Mitsotakisovu středopravici k moci

Řecké parlamentní volby vrací Mitsotakisovu středopravici k moci

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Středopravá strana Nová demokracie v čele s expremiérem Kyriakosem Mitsotakisem získala v nedělních opakovaných parlamentních volbách 40,56 % hlasů po sečtení 98,0 % odevzdaných hlasovacích lístků. Informovalo o tom řecké ministerstvo vnitra, které parlamentní volby pořádá. To umožňuje Nové demokracii získat 158 ​​křesel v 300místném jednokomorovém parlamentu země, převzít nad ním kontrolu a nezávisle sestavit vládu.

Mitsotakis dnes složí přísahu v Prezidentském paláci jako nový premiér země a poté bude oznámeno složení vlády, uvedla athénská makedonská tisková agentura Athény. Poslanci zvolení v nedělních volbách složí přísahu 3. července a 4. července se bude konat plenární zasedání parlamentu, které zvolí jeho předsedu, místopředsedy a také členy sekretariátu. Vláda v nejbližších dnech oznámí svůj program a a proběhne hlasování parlamentu o důvěře vládě, uvedla agentura.

V neděli večer Mitsotakis poděkoval voličům za vítězství své strany a zdůraznil, že voliči jí dali mandát, »aby se ještě rychleji pohybovala po cestě velkých změn, které země potřebuje«. Hlavní opoziční strana Koalice radikální levice – Progresivní aliance (SYRIZA – PA) bývalého premiéra Alexise Tsiprase získala 17,83 % hlasů (48 křesel v parlamentu), levicová strana PASOK – Hnutí za změnu 11,86 % hlasů (32 křesel), Komunistická strana Řecka (PCG) 7,67 % (20 křesel) a malá levicová strana Kurz svobody 3,17 % (8 křesel). Do parlamentu se dostala také krajně pravicová strana Sparťané (4,68 % hlasů, 12 mandátů) a další dvě pravicové strany Elliniki Lisi (Řecké řešení, 4,45 % hlasů, 12 mandátů) a Niki (Vítězství, 3,70 % hlasů, 10 mandátů).

Lídr SYRIZY-PA Tsipras uznal porážku levice a slíbil bojovat proti pravicovým a krajně pravicovým stranám, které se dostaly do parlamentu. »Vstup tří krajně pravicových stran do parlamentu, z nichž jedna má fašistické názory a vazby, v kombinaci s pravicovou většinou Kyriakose Mitsotakise je negativním vývojem,« řekl Tsipras. SYRIZA – PA se podle něj musí reformovat, aby mohla zhruba za rok s novou silou bojovat ve volbách do Evropského parlamentu.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here