Home Zahraničí Řecko se chce stát energetickým centrem pro západní Balkán

Řecko se chce stát energetickým centrem pro západní Balkán

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Řecko se hodlá stát energetickým uzlem pro západní Balkán, Bulharsko i celé východní Středomoří. Řecká prezidentka Katerina Sakellaropoulou to uvedla v úterý na tiskové konferenci se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem v Bělehradě.

»Energetická otázka v důsledku událostí na Ukrajině ukázala, že existuje problém, kdy jsme všichni vysoce závislí na jediném dodavateli energie. Řecko má za cíl stát se energetickým uzlem pro východní Středomoří, západní Balkán, Bulharsko a další země, které chtějí být zásobovány z této oblasti. Letošní zima byla úspěšná, ale nevíme, jak dlouho bude tato válka trvat, musíme být připraveni. Chci věřit, možná v rozporu s názorem pana Chomského, že pragmatismus zvítězí,« uvedla Sakellaropoulou.

Vučić během svého projevu citoval amerického lingvistu Noama Chomského, který řekl, že ve světě nastala situace, kdy »nikdo s nikým nemůže racionálně hovořit o řešení problémů«. Po projevu řecké prezidentky Vučić souhlasil, že »by bylo dobré, aby se Chomsky mýlil«.

Již dříve ředitel Srbijagasu Dušan Bajatović uvedl, že Srbsko si rezervovalo 300 milionů metrů krychlových zkapalněného zemního plynu (LNG) v řeckém městě Alexandroupolis, které je ve výstavbě. Řecko se rovněž dohodlo s Bulharskem na prozkoumání možnosti výstavby ropovodu z přístavu Alexandroupolis do Burgasu.

(TASS)