Ředitel CIA představil novou verzi dohody o propuštění rukojmích v Gaze

Ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns představil zástupcům Egypta, Izraele a Kataru nový »překlenovací« návrh Washingtonu na dohodu o propuštění zbývajících rukojmích v pásmu Gazy, uvedl list The Washington Post s odvoláním na izraelské zdroje.

Podle listu Burns představil americkou verzi dohody na jednáních v Paříži 23. února. Zdroje uvedly, že návrh se skládal ze tří klíčových bodů a demonstroval znepokojení USA nad zhoršující se humanitární situací v Gaze.

Prvním krokem Burnsova vzorce je výrazné zvýšení objemu humanitární pomoci poskytované obyvatelům enklávy. To zahrnuje zvýšení počtu kamionů s humanitární pomocí, poskytnutí přístřeší vysídleným Palestincům, znovuotevření zdrojů potravin, jako jsou pekárny, a obnovu zničené infrastruktury.

Druhá část dohody zahrnuje postupný návrat vysídlených Palestinců do jejich domovů během příměří. Třetím krokem je dosažení dohody o propuštění rukojmích, konkrétní podrobnosti však zdroje neuvedly. Uvedly, že jedním z hlavních kamenů úrazu při výměně je možnost propuštění jednoho z vůdců Fatahu, Marwana Barghoutiho.

Noviny uvedly, že verze dohody navržená ředitelem CIA nevyřeší hlavní problémy palestinsko-izraelského konfliktu, ale zabrání zhoršení situace. Podle něj by příměří otevřelo cestu ke konkrétnějším a odvážnějším návrhům na řešení konfliktu.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy