Home Zahraničí Regionální hospodářská integrace v Asii postupuje

Regionální hospodářská integrace v Asii postupuje

Letecký snímek pořízený 24. března 2023 ukazuje mezinárodní konferenční centrum Boao Forum pro Asii (BFA) v Boao v jihočínské provincii Chaj-nan. FOTO - Xinhua/Guo Cheng

Podle zprávy, která byla v úterý zveřejněna na Boao fóru pro Asii (BFA), se regionální ekonomická integrace v Asii rozvíjí.

Výroční zpráva BFA o asijském hospodářském výhledu a pokroku integrace v roce 2023 uvádí, že v roce 2021 zůstala globální závislost na asijském obchodu se zbožím stabilní a obchodní závislost mezi asijskými ekonomikami zůstala na relativně vysoké úrovni. Postavení ASEAN a Číny jako center obchodu se zbožím zůstalo nezměněno.

Podle zprávy většina hlavních asijských ekonomik v posledním desetiletí zvýšila svou ekonomickou závislost na asijských producentech.

»Asie má značnou výhodu ve výrobě konkurenceschopných produktů v globálních hodnotových řetězcích. Z 22 nejvýznamnějších meziproduktů z asijských továren z hlediska hodnoty vývozu jich 21 vykazuje významný růst objemu vývozu, přičemž nejrychleji rostou elektronické produkty, jako jsou integrované obvody, a to tempem růstu až 28,8 % v roce 2021,« uvádí zpráva.

Příliv přímých zahraničních investic (PZI) do asijsko-pacifického regionu v roce 2021 představoval 45 procent celosvětového přílivu PZI a dosáhl rekordní výše přes 710 miliard amerických dolarů, uvádí zpráva.

»Díky prohloubené finanční integraci v Asii jsou regionální ekonomiky odolnější vůči negativním dopadům mezinárodních kapitálových toků. Na konci roku 2021 činil stav globálních portfoliových investic v Asii téměř 11,7 bilionu amerických dolarů,« uvádí zpráva.

Do konce roku 2021 asijské ekonomiky alokovaly 19,5 % svých globálních portfoliových investic na trhy v Asii. Zpráva dodala, že mezi ekonomikami Regionálního komplexního hospodářského partnerství (RCEP) měly nejvyšší míru alokace portfoliových investic do regionu Indonésie, Malajsie a Singapur.

(Xinhua)