Home Zahraničí Republikáni chtějí pohnat Blinkena k odpovědnosti za Afghánistán

Republikáni chtějí pohnat Blinkena k odpovědnosti za Afghánistán

FOTO - pixabay

Předseda zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů USA Michael McCaul (republikán z Texasu) hrozí, že v rámci vyšetřování okolností stažení amerických vojsk z Afghánistánu bude ministr zahraničí Anthony Blinken obviněn z pohrdání zákonodárným sborem. Informovala o tom v pondělí CNN s odvoláním na dopis McCaula Blinkenovi.

McCaul tvrdí, že americké ministerstvo zahraničí neposkytlo výboru všechny dokumenty týkající se stažení z Afghánistánu. Konkrétně se jedná o dopis z března 2021, v němž představitelé amerického velvyslanectví v Afghánistánu naznačují, že Kábul by byl rychle obsazen radikálními silami Tálibánu, pokud by americké jednotky zcela opustily zemi.

McCaul již dvakrát požadoval předání tohoto dokumentu. Blinken již dříve odmítl poskytnout plné znění dopisu, protože by mohl odhalit kanály výměny informací mezi diplomaty a centrálou amerického ministerstva zahraničních věcí. Kongresman hodlá ministra zahraničí obvinit z pohrdání Kongresem, pokud bude požadavek opět ignorovat. Pohrdání Kongresem je trestný čin, který může být potrestán pokutou až 100 000 dolarů a odnětím svobody až na jeden rok.

Předchozí washingtonská administrativa a Tálibán podepsali mírovou dohodu v Dauhá 29. února 2020. USA a jejich koaliční spojenci se zavázali stáhnout všechny jednotky z Afghánistánu do 14 měsíců. Tálibán se na oplátku zaručil, že nebude využívat afghánské území k činnostem, které by ohrožovaly bezpečnost Američanů a jejich spojenců.

Americký prezident Joe Biden 14. dubna 2021 oznámil, že se rozhodl ukončit operaci v Afghánistánu, která se stala nejdelší zahraniční vojenskou kampaní v americké historii. Spojené státy ji zahájily v říjnu 2001. Stahování amerických vojáků začalo v květnu 2021. Hlavní bojové jednotky USA a NATO byly staženy v roce 2014.

Poté, co Spojené státy oznámily svůj záměr stáhnout se, zahájil Tálibán rozsáhlou operaci s cílem převzít kontrolu nad Afghánistánem. Dne 15. srpna 2021 afghánský prezident Ašraf Ghaní uprchl do zahraničí a Tálibán vstoupil do Kábulu bez boje. Americké jednotky zcela opustily Afghánistán počátkem září 2021, čímž ukončily svou téměř dvacetiletou přítomnost v zemi.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here