ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

V době, kdy město New York ochromují monumentální rozpočtové škrty způsobené migrační krizí, která zatěžuje veřejné zdroje, plánuje městská rada zvážit řadu opatření, která by mimo jiné odstranila sochy významných historických osobností, jako je George Washington, informovala Fox News.

Výbor rady pro kulturní záležitosti řeší opatření, které má odstranit umělecká díla v majetku města, která »zobrazují osobu, která vlastnila zotročené osoby nebo měla přímý ekonomický prospěch z otroctví, nebo která se podílela na systémových zločinech proti původnímu obyvatelstvu či jiných zločinech proti lidskosti«.

Toto kritérium by zahrnovalo postavy jako první americký prezident George Washington, nizozemský guvernér a osadník New Yorku Peter Stuyvesant a také Kryštof Kolumbus – ti všichni mají sochy po celém městě.

Pokud by Komise pro veřejný design (PDC) rozhodla, že umělecké dílo neodstraní, musela by k němu připojit plán na instalaci »vysvětlující desky« vedle uměleckého díla. Návrh by rovněž vyžadoval, aby PDC konzultovala s odborem školství instalaci pamětních desek na chodnících nebo jiných veřejných prostranstvích přiléhajících ke školám pojmenovaným po osobě, která splňuje daná kritéria.

Na stoje je pak také návrh na vytvoření pracovní skupiny, která by »zvážila dopad otroctví na Afroameričany v New Yorku a odškodnění za tyto křivdy«. Další návrhy požadují školení proti rasismu pro dodavatele služeb v oblasti lidských zdrojů a zaměstnance města a také požadavek na umístění informační cedule poblíž křižovatky ulic Wall a Pearl Street, »která by označovala místo prvního newyorského trhu s otroky«.

Tyto návrhy přicházejí v době, kdy je město ochromeno extrémními rozpočtovými škrty kvůli přílivu migrantů, kteří podle starosty města zatěžují veřejné zdroje. Starosta New Yorku Eric Adams minulý týden prohlásil, že příliv desítek tisíc migrantů přinese »finanční tsunami«, protože úřady jsou nuceny snižovat rozpočty, aby se přizpůsobily nově příchozím.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here