Reuters: Americká armáda vedla kampaň s cílem zdiskreditovat čínské vakcíny proti covid-19

Americká armáda vedla kampaň na diskreditaci čínské vakcíny proti koronaviru Sinovac na sociálních sítích s cílem snížit vliv Číny v zemích jihovýchodní Asie. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle jejích informací měla kampaň, která byla nejintenzivnější na Filipínách, za cíl zasít pochybnosti o účinnosti čínské vakcíny i další život zachraňující pomoci dodávané z ČLR, včetně lékařských masek a diagnostických souprav. Byla vedena prostřednictvím falešných účtů na sociálních sítích. Agentura našla na platformě X asi 300 účtů vytvořených v létě 2020, které zveřejňovaly provokativní zprávy vyzývající »nevěřit Číně« a nepoužívat čínské vakcíny, protože virus byl poprvé objeven v Číně. Podle agentury Reuters se k nim přihlásily desítky tisíc lidí.

Kromě jihovýchodní Asie probíhala kampaň také v zemích střední Asie a na Blízkém východě. Byla přizpůsobena místním reáliím – na několika platformách kolovaly publikace, které tvrdily, že čínské vakcíny obsahují prasečí želatinu, a proto jsou nevhodné pro použití v muslimských zemích. Společnost Sinovac tato obvinění popřela.

Aktivity zaměřené na diskreditaci vakcín čínské výroby probíhaly od jara 2020 do poloviny roku 2021. Začaly v době prezidentství bývalého amerického vůdce Donalda Trumpa a pokračovaly i po nástupu současného amerického prezidenta Joea Bidena do funkce.

Zdroje zapojené do plánování a realizace kampaně agentuře Reuters sdělily, že Pentagon ignoroval její možné negativní důsledky, včetně zvýšení počtu úmrtí na koronavirus. »Nedívali jsme se na to z hlediska veřejného zdraví. Přemýšleli jsme o tom, jak Čínu víc zadupat do bláta,« řekl agentuře jeden z účastníků kampaně.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy