Home Zahraničí Rozvoj Číny přináší světu příležitosti, nikoli rizika, prohlásil čínský premiér

Rozvoj Číny přináší světu příležitosti, nikoli rizika, prohlásil čínský premiér

Čínský premiér Li Čchiang při setkání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem v Paříži 22. června 2023. FOTO - Xinhua/Ding Haitao

Rozvoj Číny přináší světu spíše příležitosti než rizika a do globálního průmyslového a dodavatelského řetězce vysílá spíše stabilitu než otřesy, prohlásil ve čtvrtek čínský premiér Li Čchiang.

Během setkání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem na okraj Summitu pro nový globální finanční pakt Li uvedl, že Čína doufá, že Evropská unie (EU) bude na spolupráci s Čínou pohlížet objektivně a racionálně a bude s Čínou společně pracovat na zajištění zdravého prostředí praktické spolupráce Čína-EU.

Li poznamenal, že v letošním roce si připomínáme 20. výročí založení komplexního strategického partnerství mezi Čínou a EU, a uvedl, že Čína je připravena spolupracovat s EU na tom, aby byl nový summit Čína-EU úspěšný a aby se posílila spolupráce v ekologické, hospodářské, obchodní a digitální oblasti, a otevřel se tak nový prostor pro rozvoj vztahů mezi Čínou a EU.

Čína je ochotna společně s EU vynaložit úsilí na posílení spolehlivosti a stability hospodářských a obchodních vztahů mezi Čínou a EU a na lepší dosažení vzájemného prospěchu a oboustranně výhodných výsledků, uvedl Li.

Mezi Čínou a EU neexistuje žádný konflikt základních zájmů, uvedl Li a zmínil, že obě strany mají prospěch ze vzájemného rozvoje, dodržují strategickou autonomii a multilateralismus a mají širokou shodu v otázce změny klimatu a dalších globálních otázek.

Čína a EU by měly posílit vzájemnou důvěru a řešit své obavy prostřednictvím úspěšné spolupráce, prohlásil čínský premiér.

To napomáhá společnému rozvoji Číny a EU, společné reakci na globální výzvy a budování multipolárního světa, uvedl Li a dodal, že to rovněž slouží základním zájmům obou stran a přináší světu stabilitu a pozitivní energii.

Michel zase uvedl, že EU se drží politiky jedné Číny a je ochotna posílit komunikaci a vzájemné výměny s Čínou, rozvíjet víceúrovňové vztahy spolupráce, podporovat upevňování a posilování vztahů mezi EU a Čínou s cílem společně řešit globální problémy v oblasti klimatu, zdraví a dalších oblastech a budovat otevřený a multipolární svět.

Rozvoj Číny je pro EU a svět přínosný. EU nemá v úmyslu omezovat rozvoj Číny, staví se proti »nové studené válce« a proti tomu, aby se stavěla na jednu stranu, a doufá, že následující summit EU-Čína přinese pozitivní výsledky, uvedl Michel.

Obě strany si rovněž vyměnily stanoviska k ukrajinské krizi.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here