Home Zahraničí Ruská nejmodernější fregata proplula bez problémů Lamanšským průlivem

Ruská nejmodernější fregata proplula bez problémů Lamanšským průlivem

FOTO - wikimedia

Moderní fregata Admirál Gorškov vyzbrojená hypersonickými střelami Zirkon dokončila průjezd Lamanšským průlivem, aby pokračovala v plnění přidělených úkolů v Atlantském oceánu, informovala tisková kancelář ruské Severní flotily.

»Fregata Severní flotily Admirál flotily Sovětského svazu Gorškov dnes dokončila svůj průjezd Lamanšským průlivem směrem na jih a včera proplouvala jeho nejužší částí, Doverským průlivem. Ruská válečná loď bude následně pokračovat v pohybu v souladu s plánem svého nasazení,« uvedla tisková kancelář v prohlášení.

Posádka fregaty bude brzy pokračovat v plnění přidělených úkolů v určených oblastech Atlantského oceánu. Nejnovější válečná loď od svého vyplutí z hlavní námořní základny Severní flotily v Severomorsku urazila vzdálenost více než 2000 námořních mil. Fregata se má zúčastnit řady cvičení s loděmi jiných flotil ruského námořnictva a s válečnými loděmi zahraničních námořnictev, uvedla tisková kancelář. Ruský prezident Vladimir Putin vydal 4. ledna posádce fregaty Admirál Gorškov rozkaz, aby začala podnikat bojové hlídkové mise.

Fregata Admirál Gorškov

Admirál flotily Sovětského svazu Gorškov je hlavní víceúčelovou fregatou projektu 22350 určenou k působení ve vzdálených vodách. Válečná loď byla postavena v loděnici Severnaja Verf a do ruského námořnictva vstoupila v červenci 2018. V prosinci 2022 fregata uskutečnila meziflotilový tranzit a po běžné údržbě v Kronštadtském námořním závodě dorazila na hlavní námořní základnu Severní flotily v Severomorsku.

Fregata nese jako základní údernou zbraň raketový systém Kalibr-NK. Válečná loď se aktivně zapojila do testování ruské hypersonické střely Zirkon.

Prezident Putin na rozšířeném zasedání rady ministerstva obrany 21. prosince 2022 uvedl, že fregata bude počátkem ledna vyslána na moře, aby se vydala na bojové hlídky s bezkonkurenčními námořními hypersonickými raketovými systémy Zirkon. Ministr obrany Sergej Šojgu tehdy uvedl, že fregata se připravuje na své bojové hlídky v neplánované oblasti ve Světovém oceánu.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here