Home Zahraničí Rusko propustilo deset zahraničních žoldáků zajatých na Ukrajině

Rusko propustilo deset zahraničních žoldáků zajatých na Ukrajině

Dva britští občané Aiden Aslin (vlevo) a Shaun Pinner (vpravo) a Maročan Saaudun Brahim (uprostřed) za mřížemi v soudní síni v Doněcku. FOTO - ČTK/AP

Rusko dnes propustilo deset žoldáků, které zadrželo na Ukrajině jako válečné zajatce, oznámilo saúdskoarabské ministerstvo zahraničí. Jejich propuštění podle něj zprostředkoval korunní princ Muhammad bin Salmán. Britská premiérka Liz Trussová Ruské kroky odsoudila.

Letoun s propuštěnými podle saúdskoarabské diplomacie již přistál v Saúdské Arábii a příslušné úřady pracují na jejich repatriaci. Nejmenovaný představitel Reuters řekl, že se jedná o pět Britů, dva Američany, Chorvata, Maročana a Švéda.

Britská premiérka Trussová krátce po propuštění pěti Britů na Twitteru napsala, že »Rusko musí ukončit bezohledné zneužívání válečných zajatců a civilních vězňů k politickým cílům«. Britský zákonodárce Robert Jenrick uvedl, že mezi propuštěnými je Brit Aiden Aslin. V červnu soud v Doněcku nepravomocně odsoudil k smrti dva britské občany, Aslina a Shauna Pinnera, a Maročana Ibráhíma Sádúna

Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová uvedla, že mezi propuštěnými je občan Švédska, který byl zadržen v Mariupolu a kterému podle zákonů separatistické Doněcké lidové republiky hrozil trest smrti.

Trest smrti na základě zákonů hrozil i Švédovi Mathiasu Gustafssonovi, Chorvatovi Vjekoslavu Prebegovi či Britovi Johnu Hardingovi. Všichni tři byli zajati u Mariupolu, který letos na jaře po dlouhých bojích ovládly ruské síly.

Mezi propuštěnými jsou také dva Američané-sedmadvacetiletý Andy Tai Ngoc Huynh a devětatřicetiletý Alexander Drueke, píše Reuters s odvoláním na zástupce rodiny. Oba muži jsou z Alabamy a byli zajati v červnu, když bojovali na východě Ukrajiny.

Na Ukrajinu se vydalo bojovat mnoho cizinců. Některé z nich ruské síly zajaly, stejně jako další cizince, kteří tvrdí, že nebyli bojovníky.

(cik, čtk)

Předchozí článekBaník porazil outsidera až na penalty, Hradec dal Čáslavi jedenáct branek!
Další článekStrom roku 2022. Titul získala třísetletá hrušeň hnilička z Příbramska

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here