Home Zahraničí Rusko prý použilo v boji tanky Armata

Rusko prý použilo v boji tanky Armata

T-14 FOTO - wikipedia/Vitaly Kuzmin

Ruská bojová skupina Jih použila v boji moderní tanky T-14 Armata, aby je vyzkoušelo v akci, sdělil agentuře TASS zdroj z ruského obranného průmyslu.

»Příslušníci bojové skupiny Jih aktivně použili Armatu. Několik vozidel se zúčastnilo boje, aby zjistili, jak se tank osvědčí. Poté byly staženy z frontové linie,« uvedl zdroj. Jiný zdroj agentuře sdělil, že tank již vstoupil do služby u jednotek Jižního vojenského okruhu. »Nezbytné zkoušky tanku T-14 stále pokračují,« dodal. Oficiální informace o možném použití Armaty ale zveřejněny nebyly.

Armata je těžká pásová standardizovaná platforma sloužící jako základ pro vývoj hlavních bojových tanků, bojových vozidel pěchoty, obrněných transportérů a některých dalších obrněných vozidel.

Tank T-14 na platformě Armata vyvinutý výrobcem Uralvagonzavod byl poprvé představen veřejnosti na přehlídce ke Dni vítězství na Rudém náměstí 9. května 2015. V roce 2019 prošel tank Armata předběžnými testy.

Nové bojové vozidlo se zásadně liší od svých předchůdců. Jeho hlavní předností je bezosádková věž, zatímco jeho posádka je umístěna v izolované pancéřové kapsli v korbě tanku, která umožňuje ovládat výzbroj na dálku, což pomáhá podstatně zvýšit schopnost posádky přežít v boji.

Ruský státní prodejce zbraní Rosoboronexport představil exportní verzi svého špičkového hlavního bojového tanku Armata na mezinárodním vojensko-technickém fóru Army 2022 loni v srpnu. Exportní verze tanku byla představena jako zmenšený model i na zbrojní výstavě IDEX v Abú Zabí v únoru 2021.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here