Home Zahraničí Rusko se podle všeho na raketovém incidentu v Polsku nepodílelo

Rusko se podle všeho na raketovém incidentu v Polsku nepodílelo

FOTO - Profimedia

Rusko není zapojeno do incidentu s raketou spadlou na polské území, prohlásil ve středu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. »Musím respektovat postoj Ruska, které uvedlo, že se nejedná o jeho raketu. To je pro nás důležité,« řekl Erdogan v odpovědi na dotaz agentury TASS v návaznosti na výsledky své účasti na summitu G20 na indonéském ostrově Bali. Turecký vůdce rovněž vyzval k podrobnému vyšetření incidentu.

Erdogan poukázal na podle něj důležité prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena, který poznamenal, že rakety, které dopadly na polské území, nebyly ruské výroby. »Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že jsou ve vzájemném kontaktu jako šest zemí NATO. Došlo také k Bidenovu prohlášení. Domnívám se, že trvání na tom, že rakety byly ruské výroby, tento problém ještě zhorší. Snažíme se co nejdříve přivést Rusko a Ukrajinu k jednacímu stolu. V tomto ohledu se domníváme, že taková metoda, jako jsou provokace, není správná. Cesta k míru vede přes dialog,« zdůraznil turecký vůdce.

V obci Przewodow ve východopolském Lublinském vojvodství nedaleko hranic s Ukrajinou se v úterý pozdě večer zřítila raketa, která zabila dva lidi. Polský prezident Andrzej Duda uvedl, že zatím neexistují žádné důkazy o tom, kdo raketu vypálil. Polské ministerstvo zahraničí již dříve uvedlo, že se údajně jednalo o raketu ruské výroby.

Mezitím americký prezident Biden uvedl, že dostupné předběžné informace zpochybňují tvrzení, že raketa dopadnuvší do Polska byla odpálena z Ruska. Jak americký vůdce uvedl, »v linii trajektorie je nepravděpodobné, že by byla odpálena z Ruska«.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruské jednotky nepodnikaly žádné údery proti cílům v blízkosti ukrajinsko-polské hranice. Jak ministerstvo zdůraznilo, podle fotografií zveřejněných polskými médii neměly fragmenty z místa incidentu s ruskou palebnou silou nic společného.

Že výbuch v Polsku zřejmě způsobila ukrajinská střela, potvrdil už i generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

(cik)

3 KOMENTÁŘE

  1. Snad i podprůměrně inteligentní člověk by měl vědět, že viníkem incidentu je Rusko, které ukrajinské území již devátý měsíc teroristicky ostřeluje raketami. To, že s velkou pravděpodobností na území Polska dopadla asi ukrajinská antiraketa (ruské (sovětské( výroby) není naprosto důležité.

    • Martine, teď jste napsal výrok století! To neva, že raketu vystřelila Ukrajina, viník je stejně Rusko… Nevím, na čem letíte, ale asi to chci 🤣🤣🤣

Comments are closed.