Home Zahraničí Rušné veletrhy pracovních příležitostí odrážejí ekonomickou vitalitu Číny

Rušné veletrhy pracovních příležitostí odrážejí ekonomickou vitalitu Číny

Uchazeči o práci na snímku z veletrhu pracovních příležitostí ve Lhase, hlavním městě Tibetské autonomní oblasti na jihozápadě Číny, 8. února 2023. FOTO - Xinhua/Jigme Dorje

Brzy ráno se padesátiletý uchazeč o zaměstnání Chu Č‘-jang rychle nasnídal a spěchal na nedaleký veletrh pracovních příležitostí v okrese Chua-nung města Ečou ve středočínské provincii Chu-pej.

Po úpravě čínské reakce na covid-19 se ekonomika země rychle zotavuje a vytváří nové pracovní příležitosti, což lidem dodává velkou jistotu při hledání zaměstnání.

Jako jedna z hlavních průmyslových provincií Číny pořádá Chu-pej od začátku ledna akci »Jarní vánek«, jejímž cílem je nabídnout lidem pracovní příležitosti prostřednictvím pracovních veletrhů po celé provincii.

»Na rozdíl od minulých let je letošní růst firem spojen s velkou potřebou nabírat zaměstnance,« uvedl Liou Janhong, vedoucí provinčního oddělení lidských zdrojů a sociálního zabezpečení.

V provincii Chu-pej se od ledna do března uskuteční téměř 2500 veletrhů pracovních příležitostí, na kterých bude nabízeno 856 000 pracovních míst od 20 000 firem.

Na veletrhu pracovních příležitostí v okrese Chua-nung přilákalo 8000 pracovních míst nabízených firmami uchazeče o zaměstnání, včetně Chu, který pracoval jako instalatér, ale byl před půl rokem propuštěn.

»Přesně jak jsem očekával, na letošním veletrhu práce je docela rušno,« řekl Chu a dodal, že se informoval u několika společností, které letos nabírají nové instalatéry.

»Všechny mě chtějí zaměstnat,« řekl Chu. »Raději si vyberu firmu na stavební materiály, která mi poskytne slušný plat, a hned následující den to zkusím.«

Oblíbené byly také zároveň pozice v expresní logistice, které přilákaly mnoho mladých uchazečů. »Odvětví expresní logistiky se s oživením ekonomiky zotavuje,« řekl Tan Kaj, náborář jedné expresní společnosti. »Potřeba náboru do celého odvětví expresní logistiky se letos výrazně zvyšuje.«

Rušné veletrhy pracovních příležitostí přímo odrážejí ekonomickou vitalitu Číny. Na dalším veletrhu pracovních příležitostí, který se konal ve městě Tchien-menu v provincii Chu-pej, odráží spousta pracovních pozic pro šičky rychlý rozvoj místního oděvního průmyslu.

Na podporu rozvoje oděvního průmyslu investovalo město Tchien-men v posledních letech do »Oděvního městečka« o rozloze 5300 mu (asi 353 hektarů) a plánuje zde vybudovat více než 50 oděvních podniků.

Jedenáct oděvních podniků se již přestěhovalo a zahájilo výrobu se 4500 zaměstnanci.

»Neustálý příliv těchto podniků vytvořil mnoho pracovních příležitostí. V letošním roce poskytlo ‚Oděvní městečko‘ 1000 nových pracovních míst, přičemž nejvíce chybí místa pro švadleny,« uvedl Ču Ťün-tung, úředník správy »Oděvního městečka«.

V zájmu rozšíření náboru zavedla provincie Chu-pej také sérii náborových akcí s živým vysíláním, na nichž podniky vysvětlují své požadavky na pracovní místa a odpovídají na případné dotazy diváků v přímém přenosu.

Podle provinčního oddělení lidských zdrojů a sociálního zabezpečení provincie Chu-pej doposud uspořádala více než 2000 online a offline veletrhů pracovních příležitostí, které pomohly najít práci více než 215 000 lidí.

(Xinhua)