Home Zahraničí Sachalin 2 vydělá Rusku dík dlouhodobým smlouvám na LNG dvakrát víc než...

Sachalin 2 vydělá Rusku dík dlouhodobým smlouvám na LNG dvakrát víc než dřív

FOTO - sakhalin.info

Ruský projekt zkapalněného zemního plynu (LNG) Sachalin 2 by letos mohl díky dlouhodobým smlouvám s asijskými odběrateli a vyšším cenám vykázat dvakrát vyšší tržby než před konfliktem na Ukrajině. Podle agentury Reuters to vyplývá z výpočtů analytiků.

Smlouvy s asijskými odběrateli by mohly zajistit prodej až 6,5 milionu tun LNG ročně. Tržby z prodeje tohoto LNG by letos mohly činit 3,8 až 4,5 miliardy dolarů (83 až 98,3 mld. Kč), odhaduje analytik firmy Rystad Energy Masanori Odaka. Dalších 7,45 mld. USD by mohl projekt získat, pokud udrží produkci na úrovni loňského roku a prodá 4,9 mil. tun LNG na promptním trhu, odhadl analytik makléřské společnosti Otkritie Alexej Kokin.

Produkce tohoto projektu loni podle odhadů činila 11,4 milionu tun LNG, konečný údaj zatím nebyl zveřejněn. V roce 2021 činily tržby projektu Sachalin 2 celkem 5,7 mld. USD a čistý zisk dvě miliardy dolarů. Export LNG z projektu Sachalin do Číny se loni více než zdvojnásobil na 33 nákladů, ukazují údaje společnosti Refinitiv Eikon.

Hlavním akcionářem projektu je ruská státní plynárenská společnost Gazprom s podílem 50 %. V projektu se angažovala také společnost Shell, ta se z něj ale po zahájení války na Ukrajině stáhla. Dalšími podílníky jsou japonské firmy Mitsui & Co. a Mitsubishi, které si ale hodlají své podíly ponechat. Dohromady vlastní 22,5 % akcií.

Rusko po odchodu firmy Shell vytvořilo nový subjekt, který bude projekt Sachalin 2 provozovat. Podíl Shellu, který činil 27,5 %, nyní vlastní firma Sakhalin Energy.

(ici, čtk)

Předchozí článekERÚ: Dodavatel energií vás nemůže odpojit už po jedné neuhrazené záloze
Další článekSparta vzdala hold a před 14 tisíci diváky znovu zvítězila

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here