Home Zahraničí Sankce by neměly bránit přísunu pomoci do Sýrie, říká mluvčí šéfa OSN

Sankce by neměly bránit přísunu pomoci do Sýrie, říká mluvčí šéfa OSN

FOTO - Twitter

Sankce uvalené na Sýrii by neměly bránit dodávkám humanitární pomoci Syřanům postiženým zemětřesením, uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Stephane Dujarric v komentáři pro televizní kanál Al-Džazíra.

»Sankce by neměly bránit poskytování pomoci potřebným v Sýrii,« řekl Dujarric. Podle něj jsou »humanitární potřeby Sýrie velké«. »Pracujeme na urychlení dodávek pomoci a zvýšení jejího objemu,« zdůraznil mluvčí. »Co nechceme, je politizace pomoci potřebné pro Sýrii,« dodal Dujarric.

Syrské ministerstvo zahraničí a ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že západní ekonomické sankce uvalené na zemi brání reakci na katastrofu, a požadují jejich úplné zrušení. Ve čtvrtek vydalo americké ministerstvo financí povolení, že americké sankce se nebudou vztahovat na transakce spojené s pomocí při zemětřesení až do 8. srpna 2023. Syrské ministerstvo zahraničí rozhodnutí USA označilo za formalitu.

Podle nejnovějších údajů syrského ministerstva zdravotnictví si ničivé zemětřesení v již tak válkou zničené blízkovýchodní zemi vyžádalo 1 387 mrtvých, přičemž počet zraněných přesáhl 2 300. Pro území mimo kontrolu syrské vlády nejsou k dispozici žádné potvrzené zprávy o obětech. Národní koalice syrských revolučních a opozičních sil však uvedla, že v bojovníky kontrolovaných oblastech poblíž hranic s Tureckem zahynulo přes 2 000 lidí.

(jb, TASS)