Home Zahraničí Sankce přinášejí jen utrpení lidem, řekl šéf maďarské diplomacie na Kubě

Sankce přinášejí jen utrpení lidem, řekl šéf maďarské diplomacie na Kubě

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó FOTO – ČTK/Kateřina Šulová

Ministr zahraničí Maďarska Péter Szijjártó srovnal při dnešní návštěvě Havany protiruské sankce s americkým embargem na Kubu. Sankce přitom podle něj nedosáhly svých cílů, přinesly jen utrpení lidem. Informovala o tom agentura EFE. Szijjártó na Kubě jednal s prezidentem Miguelem Díazem-Canelem či ministrem zahraničí Brunem Rodríguezem.

Šéf maďarské diplomacie v Havaně řekl, že by »doba sankcí a blokád měla být nahrazena dobou dialogu«. Uvedl, že politika spočívající v sankcích a blokádách nedosáhla svých cílů a »jen způsobila utrpení lidem«. Svět se nachází v období nejistoty kvůli válce na Ukrajině, rychlému růstu cen či zesilujícími migrační proudy, dodal.

Szijjártó připomněl, že Maďarsko podobně jako další unijní země každoročně hlasuje pro zrušení embarga namířeného proti Kubě ve Valném shromáždění OSN. Rezoluci obvykle schválí velká většina zemí, Spojené státy ale blokádu ponechávají v platnosti od roku 1960.

Kubánský ministr zahraničí Rodríguez uvedl, že obě země jsou ochotné posilovat vzájemné vztahy. Szijjártó prohlásil, že vidí rozsáhlé možnosti spolupráce s Havanou, například v potravinářství, řešení následků přírodních katastrof či ve školství, napsala maďarská agentura MTI.

(ici, čtk)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.