Home Zahraničí Schodek německého rozpočtu bude v roce 2024 činit nejméně 14 miliard eur

Schodek německého rozpočtu bude v roce 2024 činit nejméně 14 miliard eur

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Schodek německého spolkového rozpočtu bude v příštím roce činit 14 až 18 miliard eur. Uvedl to ministr financí země Christian Lindner v rozhovoru pro sobotní vydání listu Reinische Post.

»Podle posledních výpočtů budeme mít v příštím roce při příjmech ve výši 424 miliard eur deficit ve výši 14 až 18 miliard eur,« řekl. Ministr financí zároveň zdůraznil, že pokud bude potřeba dalších výdajů, například na obranu nebo vzdělávání, bude nutné ještě více omezit financování v jiných oblastech. »Je třeba také vzít v úvahu zvýšení sazeb za veřejné služby,« vysvětlil. »Bohužel se mýlí ti, kteří doufají, že květnový odhad daní vyřeší všechny rozpočtové problémy.«

V roce 2023 čeká Německo recese, výrazná inflace a pokles kupní síly obyvatelstva. Lindner 27. února uvedl, že úroky z úvěrů, které mají být čerpány ze státního rozpočtu, vzrostly od roku 2021 ze 4 miliard na téměř 40 miliard eur. Dne 29. března německý Spolkový statistický úřad oznámil, že veřejný dluh země vzrostl na rekordních 2,37 bilionu eur v důsledku velkých výdajů na boj proti koronaviru a energetické krize.

(jb, TASS)