Home Zahraničí Scholz se postavil proti ekoteroristům

Scholz se postavil proti ekoteroristům

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Německý kancléř Olaf Scholz uvítal trestní stíhání radikálních ekologických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace).

»Je zřejmé, že v tomto případě byly opakovaně spáchány trestné činy a právní stát to nemůže ignorovat,« uvedl Scholz v rozhovoru pro noviny Köllner Stadt-Anziger. Kancléř nicméně poznamenal, že nehodlá odvolat svá slova na adresu účastníků hnutí, které již dříve označil za »zcela šílené«. »Říkám to jasně,« řekl Scholz. Podle něj členové Letzte Generation svým jednáním prokazují snahám o ochranu klimatu medvědí službu.

Na otázku, zda by Letzte Generation měla být klasifikována jako zločinecké sdružení, Scholz odpověděl, že by to měly určit »justiční orgány a ty jednají nezávisle«. »Není na mně, abych o tom rozhodoval,« řekl kancléř.

Akce členů Letzte Generation jsou v posledních měsících stále radikálnější. Dne 31. října 2022 dva ekoaktivisté vylezli na značky nad rušnou dálnicí A100 v Berlíně a donutili policii uzavřít dopravu. Kvůli akcím radikálů byla pozastavena činnost berlínského a mnichovského letiště a v muzeích byla členy hnutí opakovaně poškozena umělecká díla. Aktivisté pravidelně uzavírají ulice tím, že se lepí na asfalt.

V prosinci 2022 odřízli vrcholek vánočního stromu poblíž berlínské Braniborské brány a v únoru pokáceli strom před kancléřstvím. V březnu také postříkali černou barvou skleněnou instalaci s vyrytými články německé ústavy před Bundestagem v Berlíně.

V loňském roce spáchali radikální ekologičtí aktivisté v Německu celkem 1600 přestupků. Tento týden provedly orgány činné v trestním řízení po celé zemi domovní prohlídky u členů hnutí.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here