Home Zahraničí Scholz: Ukrajina nesplňuje řadu kritérií pro členství v NATO

Scholz: Ukrajina nesplňuje řadu kritérií pro členství v NATO

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ukrajina v současné době nesplňuje řadu kritérií požadovaných pro vstup do Severoatlantické aliance. Uvedl to v neděli německý kancléř Olaf Scholz v rozhovoru pro televizní kanál Welt na okraj summitu skupiny sedmi zemí (G7).

»V Bukurešti jsme přijali rozhodnutí, které již dávno formulovalo perspektivu členství v NATO,« řekl Scholz, když komentoval možný vstup Ukrajiny do NATO. Poznamenal, že je okamžitě jasné, že k tomu v dohledné době nedojde. »Mezi kritérii, která si NATO formuluje, je samozřejmě řada podmínek, které Ukrajina v tuto chvíli není schopna splnit,« uvedl Scholz.

V noci na 15. května deník Washington Post s odvoláním na své zdroje informoval, že země NATO se na summitu ve Vilniusu rozhodly nezaslat Ukrajině pozvánku ke vstupu do Severoatlantické aliance, ale diskutují o možnosti zintenzivnit interakci s Kyjevem a případně stanovit datum jeho vstupu do vojenského bloku. Podle listu panuje mezi aliančními zeměmi navzdory výzvám Kyjeva shoda, že NATO během summitu ve Vilniusu 11. a 12. července Ukrajině oficiální pozvánku ke vstupu nepošle.

Severoatlantická aliance přijala na summitu v Bukurešti v dubnu 2008 politickou deklaraci, že Ukrajina se nakonec stane členem NATO, ale odmítla poskytnout Akční plán členství, což je první krok v právní proceduře vstupu země do organizace. V únoru 2019 Nejvyšší rada schválila změny ukrajinské ústavy, které zakotvují aspirace na vstup do NATO. Zelenskij opakovaně uvedl, že Kyjev chce získat představu o konkrétním časovém plánu vstupu do aliance.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here