Home Zahraničí Severem Sýrie se šíří cholera, úřady žádají o mezinárodní pomoc

Severem Sýrie se šíří cholera, úřady žádají o mezinárodní pomoc

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Na choleru zemřeli v severní Sýrii tři lidé. Oznámily to dnes tamní kurdské úřady a požádaly o mezinárodní pomoc, aby se zabránilo dalšímu šíření nemoci. Mnoho případů onemocnění je podle agentury AFP na severovýchodě, v provincii Dajr az-Zaur.

Zdravotnické úřady oznámily, že další případy jsou v provincii Rakka. Prohlášení vydané kurdskou správou v Kámišlí žádá mezinárodní organizace, zejména Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) o podporu, která pomůže zabránit šíření cholery. Většina syrského severovýchodu je pod kurskou správou.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že případy na západě Dajr az-Zauru pocházejí z kontaminované vody. Úřady tam podle SOHR přestaly před třemi měsíci dodávat vodárnám chlor. U mnoha lidí projevují symptomy cholery jako zvracení, průjem a bolesti hlavy.

Jedním z důsledků jedenáctileté syrské války je nedostatek vody. Dětský fond OSN UNICEF uvádí, že v bojích byly poškozeny dvě třetiny čističek, polovina čerpacích stanic a třetina vodárenských věží. Skoro polovina Syřanů odebírá často závadnou vodu z alternativních zdrojů.

Cholera se přenáší nejčastěji vodou znečištěnou fekáliemi. Vyskytuje se nejvíc v hustěji obydlených oblastech s omezeným přístupem k pitné vodě nebo s nedostatečným vybavením pro čištění vod. Podle odhadů ročně cholerou onemocní až čtyři miliony lidí, z nichž 21 000 až 143 000 zemře.

(jb, čtk)