Home Zahraničí Si: Asie a Tichomoří není ničí zadní dvorek

Si: Asie a Tichomoří není ničí zadní dvorek

Si Ťin-pching FOTO - CGTN

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes prohlásil, že asijsko-pacifický region není ničí zadní dvorek a neměl by se stát arénou velmocenského soupeření. »Lidé ani naše doba nikdy nedovolí žádný pokus o novou studenou válku,« uvedl v písemném projevu na summitu generálních ředitelů zemí Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce (APEC).

V projevu Si rovněž uvedl, že »bychom měli jít cestou mírového rozvoje, cestou otevřenosti a inkluzivity a cestou solidarity. »Asie a Tichomoří, kdysi půda soupeření velkých mocností a místo plné mezinárodních sporů, už tolik trpěla konflikty a válkami,« připomněl Si.

Tváří v tvář novému vývoji musí členové APEC čerpat z minulých zkušeností a poučení, reagovat na výzvy doby a vytrvale prosazovat asijsko-pacifickou regionální hospodářskou integraci, uvedl Si a vyzval ke společnému úsilí při prolamování nových cest v rozvoji a budování asijsko-pacifického společenství se společnou budoucností.

V tomto ohledu předložil návrh šesti bodů, a to posílení základů mírového rozvoje, přijetí přístupu zaměřeného na rozvoj lidí, pokračování v otevírání na vyšší úrovni, snahu o vyšší standard propojení, budování stabilních a neomezených průmyslových a dodavatelských řetězců a podporu ekonomické modernizace. 

V projevu Si rovněž přislíbil, že při pokračování čínské modernizace bude následovat novou cestu zachování harmonie mezi lidstvem a přírodou. »Je to naše odpovědnost nejen za nás samotné, ale i za svět,« řekl.

Si dále poznamenal, že v posledních letech Čína, vycházejíc z přesvědčení, že průzračné vody a svěží hory jsou neocenitelným bohatstvím, usilovala o všestranný ekologický přechod v hospodářském a sociálním rozvoji a snažila se vybudovat krásnou Čínu s modrou oblohou, zelenou zemí a průzračnými vodami.

Když hovořil o míru a stabilitě, Si řekl, že »jít cestou mírového rozvoje je strategická volba, kterou jsme učinili v základním zájmu čínského lidu«. »My Číňané si více než cokoli jiného přejeme mír a stabilitu,« dodal.

»Budeme pevně stát na správné straně dějin. Zůstaneme oddáni míru, rozvoji, spolupráci a poskytování vzájemného prospěchu. Budeme usilovat o ochranu světového míru a rozvoje, zatímco budeme usilovat o svůj vlastní rozvoj, a svým vlastním rozvojem budeme více přispívat ke světovému míru a rozvoji,« řekl Si.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here