Si Ťin-pching a hlavy státu pěti středoasijských zemí na společné tiskové konferenci

V Mezinárodním konferenčním centru v Si-anu se dnes úspěšně konal Summit Číny a zemí Střední Asie. Čínský prezident Si Ťin-pching se společně s kazašským prezidentem Kasym-Žomartem Tokajevem, kyrgyzským prezidentem Sadyrem Žaparovem, tádžickým prezidentem Emómalí Rahmónem, turkmenským prezidentem Serdarem Berdymuhamedovem a uzbeckým prezidentem Šavkatem Mirzijojevem setkal s reportéry.

Si Ťin-pching poukázal na to, že právě teď úspěšně uspořádal společně s hlavami státu pěti zemí Střední Asie Summit Číny a zemí Střední Asie. »Přezkoumali jsme historii přátelských výměn mezi Čínou a zeměmi Střední Asie, připomenuli jsme úspěchy bilaterální spolupráce, shrnuli jsme úspěšné zkušenosti a vytvořili jsme nový konsenzus. Společně jsme podepsali Si-anskou deklaraci ze Summitu Číny a zemí Střední Asie, schválili jsme seznam výsledků summitu a zmapovali jsme plán budoucího rozvoje vztahů Číny a zemí Střední Asie,« uvedl Si Ťin-pching a zdůraznil, že panuje odhodlání spojit ruce a čelit výzvám společně, vybudovat bližší společenství se sdílenou budoucností Číny a zemí Střední Asie a přispět k budování společenství se sdílenou budoucností lidstva.

»Budeme se navzájem pevně podporovat v základních zájmech týkajících se suverenity, nezávislosti, bezpečnosti, územní celistvosti a dalších otázek, budeme vzájemně respektovat cestu rozvoje, kterou si každá země nezávisle zvolila na základě svých vlastních národních podmínek a pevně se postavíme proti jakékoli síle, která by pod jakoukoli záminkou zasahovala do našich vnitřních záležitostí. Středoasijské země plně potvrzují význam čínské cesty k modernizaci pro světový rozvoj a znovu potvrzují své pevné dodržování principu jedné Číny,« konstatoval Si.

Urychlí se podle něj také propojení rozvojových strategií. »Budeme podporovat liberalizaci a usnadnění obchodu, rozšíříme průmyslovou a investiční spolupráci a posílíme výstavbu dopravního koridoru Čína-Střední Asie. Současně budeme podporovat založení partnerství pro energetický rozvoj Číny a Střední Asie, spolupráci ve vysokých technologiích a zajištění regionální potravinové bezpečnosti a společně vytvoříme nový vzor spolupráce, který je hluboce doplňkový a vysoce výhodný pro obě strany,« dodal čínský prezident s tím, že se také komplexně prohloubí kulturní výměny a spolupráce a bude se aktivně provádět spolupráce ve sportu, archeologii, cestovním ruchu, zdravotnictví a dalších oblastech.

»Budeme rozhodně bojovat proti všem formám terorismu, separatismu, extremismu, obchodování s drogami a nadnárodnímu organizovanému zločinu, posílíme spolupráci v oblasti biologické bezpečnosti, kybernetické bezpečnosti, reakce na mimořádné situace a při pomoci afghánskému lidu udržovat bezpečnost a stabilitu a dosáhnout míru a obnovy,« konstatoval prezident. »Budeme dodržovat cíle a zásady Charty OSN, pevně prosazovat multilateralismus, uznávané mezinárodní právo a normy mezinárodních vztahů, prosazovat mezinárodní spravedlnost a podporovat rozvoj mezinárodního pořádku a globálního systému správy spravedlivějším a rozumnějším směrem,« dodal.

»Oficiálně vytvoříme mechanismus Summitu Číny a zemí Střední Asie, který se bude konat každé dva roky a jeho pořádání se bude střídat mezi Čínou a středoasijskými zeměmi. Další summit se uskuteční v Kazachstánu v roce 2025. Urychlíme zlepšení budování mechanismů, zřídíme stálý sekretariát v Číně a budeme upřednostňovat dopravu, ekonomiku a obchod, investice a průmysl, zemědělství, energetiku a celní a kulturní spolupráci mezi šesti zeměmi,« doplnil Si.

Si Ťin-pching poukázal na to, že tento summit vytvořil dobrý začátek pro spolupráci mezi zeměmi. Se společným úsilím všech popluje loď vztahů mezi Čínou a středoasijskými zeměmi jistě po větru a vlnách, bude statečně postupovat kupředu, přinese novou pomoc pro rozvoj a revitalizaci šesti zemí a vnese silnou pozitivní energii do regionálního míru a stability.

Zasadili šest granátových jabloní

FOTO – CRI

Po skončení Summitu Číny a zemí Střední Asie zasadili čínský prezident Si Ťin-pching a hlavy státu pěti států Střední Asie společně zasadili šest granátových jabloní, které se nejen staly svědky tisíciletí dlouhé přátelské výměny mezi Čínou a Střední Asií, ale také symbolizují úzkou jednotu a spolupráci mezi Čínou a Střední Asií a vyjadřují očekávání lepší budoucnosti vztahů mezi Čínou a zeměmi Střední Asie.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy