Si Ťin-pching: Čína stojí pevně na straně lidské civilizace a pokroku

Čínský prezident Si Ťin-pching v sobotu večer popřál všem lidem k Novému roku a pronesl v Pekingu novoroční projev, kterým přivítel na rok 2023. Zde je několik nejdůležitějších momentů z jeho projevu.

O čínské ekonomice

Si přivítal úspěchy v sociálním a hospodářském rozvoji Číny během roku 2022. »Čínská ekonomika zůstala druhou největší na světě a v průběhu roku se těšila solidnímu rozvoji,« uvedl Si. »Očekává se, že HDP země za celý rok přesáhne 120 bilionů jüanů (asi 17,23 bilionu amerických dolarů),« připomněl. »Navzdory celosvětové potravinové krizi Čína již devatenáctým rokem po sobě zaznamenala bohatou úrodu, což ji staví do silnější pozice při zajišťování zásobování čínského lidu potravinami,« dodal Si.

Prezident také ocenil, že Čína v průběhu roku dosáhla úspěchů v oblasti odstraňování chudoby a revitalizace venkova. Při pohledu do budoucna čínský prezident rovněž vyjádřil silnou důvěru v čínskou ekonomiku a optimismus ohledně jejího vývoje s tím, že se těší silné odolnosti, obrovskému potenciálu a velké vitalitě. Ve svém novoročním projevu označil dnešní Čínu za »překypující elánem a vitalitou«. »Pokud si zachováme sebedůvěru a budeme usilovat o pokrok při zachování stability, uskutečníme cíle, které jsme si stanovili,« řekl.

O covid-19

S konstatováním, že Čína vstoupila do nové fáze reakce na covid, prezident Si vyzval lidi k mimořádnému úsilí, aby obstáli, a řekl, že vytrvalost a solidarita znamenají vítězství. »Od úderu covidu jsme po celou dobu kladli na první místo lid a na první místo život,« řekl Si. »Podle vědecky podloženého a cíleného přístupu jsme přizpůsobili naši reakci na covid s ohledem na vyvíjející se situaci, abychom v co největší míře ochránili životy a zdraví lidí,« dodal a ocenil tvrdou práci úředníků a široké veřejnosti, zejména zdravotníků a komunitních pracovníků během boje. »S mimořádným úsilím Čína zvítězila nad bezprecedentními obtížemi a výzvami a pro nikoho to nebyla snadná cesta,« poznamenal. »Všichni se drží s velkou pevností a světlo naděje je přímo před námi.«

O jednotě lidí

Si dále prohlásil, že do budoucna bude Čína zemí, která čerpá svou sílu z jednoty. »Když bude 1,4 miliardy Číňanů pracovat jedním srdcem a jednou myslí a budou stát v jednotě s pevnou vůlí, žádný úkol nebude nemožný a žádná obtíž nepřekonatelná,« řekl. Zvláště se pak dotkl významu jednoty s tchajwanskými krajany. Uznal přitom, existenci různých názorů a obav různých lidí, ale řekl, že »důležité je, abychom prostřednictvím komunikace a konzultací dosáhli konsensu«.

»Lidé na obou stranách Tchajwanské úžiny jsou členy jedné a téže rodiny,« uvedl v projevu. »Upřímně doufám, že naši krajané na obou stranách průlivu budou spolupracovat s jednotným záměrem, aby společně podpořili trvalou prosperitu čínského národa,« dodal.

O Číně a světě

Dnešní Čína je pak podle něj zemí úzce propojenou se světem. Si uvedl, že Čína si cení míru a rozvoje a váží si přátel a partnerů jako vždy, přestože změny se odehrávají rychlejším tempem a svět zatím není klidným místem.

»Stojíme pevně na správné straně dějin a na straně lidské civilizace a pokroku. Usilovně pracujeme na tom, abychom přispěli čínskou moudrostí a řešeními k věci míru a rozvoje pro celé lidstvo,« řekl.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy