Home Zahraničí Si Ťin-pching pozdravil Fórum pro spolupráci Číny se zeměmi Střední Asie

Si Ťin-pching pozdravil Fórum pro spolupráci Číny se zeměmi Střední Asie

Čínsko-evropský nákladní vlak odjíždí z Mezinárodního přístavu Si-an v v severozápadní čínské provincii Šen-si do Kazachstánu, 13. dubna 2021. FOTO - Xinhua

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes zaslal blahopřejný dopis na Fórum pro průmyslovou a investiční spolupráci mezi Čínou a pěti středoasijskými zeměmi (C+C5), konkrétně Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem, Turkmenistánem a Uzbekistánem.

Si v dopise uvedl, že prohloubení průmyslové a investiční spolupráce mezi Čínou a pěti středoasijskými zeměmi účinně udrží stabilitu regionálních průmyslových a dodavatelských řetězců, zvýší úroveň průmyslového rozvoje a globální hospodářské účasti regionálních zemí a podpoří společný rozvoj a prosperitu.

»Čína je ochotna sdílet trh, průmyslové systémy a technologie se zeměmi Střední Asie, prohlubovat praktickou spolupráci, dosahovat oboustranného prospěchu a oboustranně výhodných výsledků, společně podporovat vysoce kvalitní regionální hospodářský rozvoj a budovat ještě užší společenství se sdílenou budoucností mezi Čínou a Střední Asií,« napsal Si.

Rovněž ocenil vztahy mezi Čínou a pěti středoasijskými zeměmi a uvedl, že od navázání diplomatických styků před více než 30 lety se Čína a pět středoasijských zemí vydaly na novou cestu dobrého sousedství, přátelství a vzájemně výhodné spolupráce a vytvořily vzor nového typu mezinárodních vztahů.

Dvoudenní fórum bylo zahájeno ve čtvrtek v Čching-tao v provincii Šan-tung ve východní Číně a hlavním tématem je »Společně podporovat vysoce kvalitní regionální ekonomický rozvoj vzájemným prospěchem a oboustranně výhodným pokrokem«.

Čína vždy přikládala velký význam svým vztahům se zeměmi Střední Asie. Pokud jde o ekonomiku a obchod, objem obchodu mezi Čínou a pěti středoasijskými zeměmi vyskočil z méně než 500 milionů dolarů na začátku po navázání diplomatických vztahů na 50,1 miliardy dolarů v roce 2022, což je více než stonásobný nárůst. Čína si také klade za cíl zvýšit do roku 2030 objem obchodu se zeměmi Střední Asie na 70 miliard dolarů.

Pokud jde o investice, investice Číny v pěti středoasijských zemích rychle rostou. Čína se stala největším zdrojem investic v Kyrgyzstánu a Tádžikistánu, druhým největším v Uzbekistánu a čtvrtým největším v Kazachstánu.

Kromě toho Čína a země Střední Asie společně provádí řadu projektů v oblasti ropy a zemního plynu, těžby, zemědělství, textilní výroby, zpracování a výroby. Do ledna letošního roku Čína podepsala řadu dokumentů o spolupráci v rámci iniciativy Pásmo a stezka se všemi středoasijskými zeměmi.

(pr)