FOTO - CGTN

Podle čínského kalendáře a zvěrokruhu končí rok 2022 – rok tygra – a za rohem je rok zajíce, zvířete, které je v tradiční čínské kultuře považováno za chytré, hbité, čisté a laskavé.

»V uplynulém roce Čína napsala novou kapitolu socialistické modernizace,« řekl prezident Si Ťin-pching během svého projevu v Pekingu před čínským novým rokem s poukazem na to, že rok 2023 bude prvním rokem, kdy budou plně realizovány vůdčí principy 20. celostátního sjezdu Komunistické strany Číny (KS Číny), Si uvedl, že se objeví naděje i výzvy. »Pokud budeme mít pevnou důvěru a vytrvalost a budeme tvrdě pracovat, budeme schopni dosáhnout dobrého začátku nové cesty,« řekl.

Byla napsána nová kapitola

V roce 2022 se konal 20. celostátní sjezd KS Číny, který stanovil, že jeho hlavním úkolem je vybudovat z Číny velkou moderní socialistickou zemi ve všech ohledech a pokročit v omlazování čínského národa na všech frontách prostřednictvím čínské cesty modernizace.

Podle Národního statistického úřadu (NBS) si čínská ekonomika udržela růst, když její HDP v roce 2022 meziročně vzrostl o 3 % na 121,02 bilionu jüanů (17,94 bilionu USD), čímž překonal očekávání trhu a předčil mnohé velké ekonomiky, jako je Německo.

V uplynulém roce Čína zajistila bohatou úrodu již 19. rok v řadě. Produkce obilí v zemi v roce 2022 činila přibližně 686,53 miliardy kilogramů, což je o 0,5 % více než v roce 2021, uvádí NBS.

Při přehledu dosažených výsledků Si na pátečním shromáždění k jarním svátkům, které se konalo ve Velké síni lidu, uvedl, že v uplynulém roce byla také obecně stabilní zaměstnanost a ceny, zajištěny životní podmínky lidí, bylo dosaženo pokroku v práci na upevnění výsledků v oblasti snižování chudoby, technologických průlomů a ekologického zlepšení.

Pokud jde o epidemii covid-19, Čína na začátku prosince s ohledem na vývoj situace optimalizovala příslušná preventivní a kontrolní opatření. Země nyní hlásí klesající počet pacientů s horečkou a kritických případů v celé zemi, protože oba vrcholy již pominuly, uvedl o víkendu společný mechanismus prevence a kontroly covid-19 Státní rady.

»Se závazkem klást lidi a životy na první místo jsme neustále optimalizovali reakci na epidemii s ohledem na vývoj viru a situaci v oblasti prevence epidemie,« uvedl Si s tím, že toto úsilí v maximální míře ochránilo bezpečnost životů lidí a jejich zdraví a zároveň minimalizovalo dopady covid-19 v ekonomické a sociální oblasti.

Vyzdvihl rovněž 25. výročí návratu Hongkongu do vlasti a dodal, že iniciativa směřující k usměrňování vztahů přes Tchajwanskou úžinu byla zachována.

»V diplomatické oblasti Čína pokročila v diplomacii velkých zemí s čínskými charakteristikami, což pomáhá vnést stabilitu do tohoto nestabilního světa,« uvedl Si.

Snaha o dobrý začátek

Když 22. října 2022 skončil 20. celostátní sjezd KS Číny, Si prohlásil, že KS Číny je plně přesvědčena a schopna vytvořit nové a ještě větší zázraky na nové cestě nové éry. V projevu zdůraznil, že nová cesta, která je před námi, bude dlouhá a plná slávy a splněných snů. »Neexistují žádné zkratky a počítají se pouze činy,« dodal. »Slavná minulost byla vytvořena solidní prací a pouze solidní prací lze vytvořit lepší budoucnost,« řekl Si.

Zdůraznil, že je třeba lépe koordinovat reakci na covid-19 a hospodářský a sociální rozvoj, lépe koordinovat rozvoj a bezpečnost, prohloubit reformu a otevření ve všech ohledech, dosáhnout celkového zlepšení ekonomiky a trvale zvyšovat životní úroveň lidí.

Čínský prezident zahájil svůj projev pozdravem k svátku jara čínskému lidu všech etnických skupin, krajanům v Hongkongu, Macau a na Tchaj-wanu a zámořským Číňanům.

Vyjádřil také naději, že všichni Číňané, zejména mladí lidé, se dokáží v nadcházejícím roce králíka prosadit rychlými činy jako králíci a plně projevit svůj šarm a schopnosti ve svých odvětvích.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here