Home Zahraničí Si Ťin-pching vyzval ke společnému budování iniciativy Pásma a stezky

Si Ťin-pching vyzval ke společnému budování iniciativy Pásma a stezky

Čínský prezident Si Ťin-pching ve středu vyzval ke společnému budování iniciativy Pásmo a stezka (BRI), která by otevřela nové perspektivy spolupráce mezi Asií a Evropou.

Si to uvedl prostřednictvím videopřenosu na slavnostním zahájení plenárního zasedání druhého Euroasijského ekonomického fóra Euroasijské hospodářské unie.

Si poznamenal, že dnešní svět prochází hlubokými změnami, které nemá za posledních sto let obdoby, a upozronil, že historický trend směřující k multipolaritě a ekonomické globalizaci je nezadržitelný. Dodal, že je širokou shodou mezinárodního společenství prosazovat skutečný multilateralismus a podporovat koordinovaný rozvoj napříč regiony.

Si uvedl, že Eurasie je region s největším počtem obyvatel, největším počtem zemí a nejrozmanitějšími civilizacemi na světě. V neklidném a měnícím se světě se to, jak postupovat při spolupráci Asie a Evropy, netýká pouze blahobytu lidí v regionu, ale má také hluboký dopad na rozvoj světa, řekl.

Předložil také Globální rozvojovou iniciativu, Globální bezpečnostní iniciativu a Globální civilizační iniciativu a vyzval všechny země, aby spolupracovaly na budování otevřeného, inkluzivního, čistého a krásného světa, který se těší trvalému míru, všeobecné bezpečnosti a společné prosperitě, a na budování společenství se sdílenou budoucností pro lidstvo.

Si poznamenal, že v letošním roce si připomínáme 10. výročí iniciativy BRI, a uvedl, že konečným cílem této iniciativy je prozkoumat nové způsoby, jak mohou země z blízkého i vzdáleného okolí dosáhnout společného rozvoje, a otevřít »cestu štěstí«, z níž bude mít prospěch celý svět.

Čína jako člen euroasijské rodiny nemůže dosáhnout rozvoje bez euroasijského regionu a prospívá i tomuto regionu, poznamenal Si. Si uvedl, že Čína upřímně doufá, že se synergie mezi BRI a Eurasijskou hospodářskou unií prohloubí a všechny země budou spolupracovat jednotně a oddaně, aby se otevřely nové perspektivy asijsko-evropské spolupráce.

Si také poznamenal, že Čína bude ve druhé polovině letošního roku hostit třetí Fórum pro mezinárodní spolupráci Pásmo a stezka, a uvedl, že Čína je připravena spolupracovat se zeměmi, které se podílely na BRI, a členskými zeměmi Eurasijské hospodářské unie, aby i nadále držely vysoko prapor míru, rozvoje, spolupráce a vzájemného prospěchu, sdílely příležitosti, překonávaly obtíže, vytvářely lepší budoucnost a společně psaly novou kapitolu civilizačního pokroku v multipolárním světě.

Ve středu se v Moskvě konalo druhé Euroasijské ekonomické fórum Euroasijské hospodářské unie, které se konalo online i offline a jehož tématem byla euroasijská integrace v multipolárním světě.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here