Home Zahraničí Si: Všechny země BRICS nesou důležitou odpovědnost za světový mír a rozvoj

Si: Všechny země BRICS nesou důležitou odpovědnost za světový mír a rozvoj

FOTO - CRI

24. srpna se u příležitosti 15. setkání vedoucích představitelů zemí BRICS konala zvláštní tiskové konference v Johannesburgu, které se zůčastnil čínský prezident Si Ťin-pching, jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, indický premiér Naréndra Módí a ruský prezident Vladimir Putin (online). Na zasedání byla přijata a vydána Johannesburská deklarace z 15. zasedání vedoucích představitelů zemí BRICS.

Na tiskové konferenci bylo oznámeno pozvání Saúdské Arábie, Egypta, Spojených arabských emirátů, Argentiny, Íránu a Etiopie, aby se oficiálně staly členy rodiny BRICS.

Si Ťin-pching v projevu uvedl, že všechny země BRICS mají velký vliv a nesou důležitou odpovědnost za světový mír a rozvoj. »Během tohoto setkání proběhla důkladná výměna názorů na současnou mezinárodní situaci, spolupráci zemí BRICS a další otázky, bylo dosaženo široké shody, bylo vydáno prohlášení ze summitu a dosaženo plodných výsledků,« uvedl Si.

Lídři zemí BRICS se dohodli na pozvání Saúdské Arábie, Egypta, Spojených arabských emirátů, Argentiny, Íránu a Etiopie, aby se staly členy rodiny BRICS. »Čína těmto zemím blahopřeje a vysoce oceňuje úsilí, které vyvinula Jihoafrická republika jako předsednická země a prezident Cyril Ramaphosa,« řekl Si a zdůraznil, že toto rozšíření je historické a odráží odhodlání BRICS pracovat solidárně a spolupracovat s rozvojovými zeměmi, splňuje očekávání mezinárodního společenství a slouží společným zájmům rozvíjejících se zemí a rozvojových zemí. »Rozšíření je rovněž novým výchozím bodem pro spolupráci BRICS, který vnese do mechanismu spolupráce BRICS novou vitalitu a dále posílí síly pro světový mír a rozvoj,« konstatoval. »Pokud budeme spolupracovat, má spolupráce zemí BRICS velký potenciál a budoucnost zemí BRICS je slibná. Pojďme společně psát novou kapitolu solidarity, spolupráce a rozvoje mezi zeměmi rozvíjejících se trhů a rozvojovými zeměmi!« uzavřel Si.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here