Home Zahraničí Sie Feng: Vztahy mezi Čínou a USA jsou »příliš zásadní na to,...

Sie Feng: Vztahy mezi Čínou a USA jsou »příliš zásadní na to, aby selhaly«

Sie Feng, nový čínský velvyslanec ve Spojených státech, promlouvá k čínským a americkým médiím ve Washingtonu, D.C., USA, 23. května 2023. FOTO - Čínské velvyslanectví v USA

Nový čínský velvyslanec ve Spojených státech Sie Feng v úterý několik hodin po svém příjezdu do USA zdůraznil důležitost vztahů mezi oběma zeměmi a prohlásil, že tyto vztahy jsou »příliš zásadní na to, aby selhaly«.

V projevu pro čínská a americká média na čínském velvyslanectví ve Washingtonu Sie připustil, že jeho jmenování přichází v »kritickém okamžiku«, neboť vztahy mezi Čínou a USA se opět ocitly na »historické křižovatce«.

»Měli bychom držet krok s trendem doby, odmítnout mentalitu studené války a hru s nulovým součtem, otevřít srdce a jít vpřed stejným směrem,« uvedl ve výzvě adresované americké straně.

»Měli bychom podniknout konkrétní kroky, abychom naplnili společná ujednání mezi prezidentem Si Ťin-pchingem a prezidentem Joem Bidenem, a prozkoumat správný způsob, jak spolu v nové éře vycházet,« pokračoval Sie.

»Měli bychom dodržovat zásady vzájemného respektu, mírového soužití a oboustranně výhodné spolupráce,« dodal. »Měli bychom dát oběma národům pocit jistoty a uklidnit svět.«

Pevné a stabilní čínsko-americké vztahy jsou nejen v zájmu obou zemí, ale také společným očekáváním mezinárodního společenství a významným příspěvkem ke světovému míru a prosperitě, uvedl velvyslanec.

Ačkoli se Čína a Spojené státy potýkají s »vážnými obtížemi a výzvami, vždy dokázaly posunout své vztahy kupředu,« uvedl. »Vztahy jsou příliš důležité na to, abychom je nechali selhat,« řekl. »Žádná ze stran nemůže změnit nebo nahradit tu druhou.«

»Při spolupráci vyjdou obě strany jako vítězové; při vzájemném boji obě prohrají a svět to také poškodí,« zdůraznil. Sie řekl, že to, zda Čína a Spojené státy dokážou správně řídit vztahy, má důsledky pro budoucnost obou zemí i celé planety. »Svět nás sleduje,« řekl.

Xie Feng speaks to the media upon arrival at John F. Kennedy International Airport, New York, U.S., May 23, 2023. /Chinese Embassy in the United States
Sie Feng hovoří s médii po příletu na mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho v New Yorku, USA, 23. května 2023. FOTO – Čínské velvyslanectví v USA

Sie ve svém poselství zopakoval slova, která pronesl o několik hodin dříve, když po příletu na mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho přednesl krátký projev pro média, v němž vyzval Washington, aby ve spolupráci s Čínou posílil dialog, zvládl rozdíly a podpořil spolupráci a vrátil tak vztahy mezi Čínou a USA na správnou cestu.

»Jako zástupce čínského lidu jsem sem přijel chránit zájmy Číny a beru to jako svou svatou odpovědnost,« řekl v úterý odpoledne plynnou angličtinou. »Jako vyslanec čínského lidu jsem sem přijel, abych posílil čínsko-americkou vzájemnou komunikaci a spolupráci, a beru to jako své důležité poslání.«

Zavázal se, že bude plnit povinnosti a dostojí svému poslání.

Spojené státy by měly řádně řešit »důležité a citlivé« otázky, jako je například tchajwanská otázka, v souladu se zásadami obsaženými ve třech společných čínsko-amerických komuniké, zdůraznil Sie.

Matthew Miller, mluvčí amerického ministerstva zahraničí, na pravidelném úterním tiskovém brífinku uvedl, že americká strana příjezd Sieho uvítala.

Washington je i nadále odhodlán udržovat s Čínou otevřené komunikační kanály s cílem »odpovědně usměrňovat hospodářskou soutěž«, uvedl Miller.

Devětapadesátiletý Sie je považován za zkušeného diplomata a experta USA. Naposledy působil na čínském velvyslanectví ve Spojených státech v letech 2008-2010.

China-U.S. relationship 'too important to let it fail': Ambassador Xie Feng

Při vzpomínce na své poslední působení ve Washingtonu po příjezdu na letiště uvedl, že svět i USA prošly velkými změnami.

»Během svého působení se těším na rozsáhlé kontakty s americkými občany ze všech společenských vrstev, na pozorování a poznávání země zblízka a na hledání způsobů, jak prohloubit vzájemnou výměnu a spolupráci,« řekl. Velvyslanec vyjádřil naději, že se »spřátelí« s médii a lidmi z dalších odvětví.

»Pojďme společně přispět k rozvoji čínsko-amerických vztahů svými postřehy a činy, odvahou a pílí.« Sie je dvanáctým čínským velvyslancem ve Spojených státech. Jeho předchůdce Čchin Kang, nyní čínský státní rada a ministr zahraničí, opustil USA v lednu.

China-U.S. relationship 'too important to let it fail': Ambassador Xie Feng


Nový čínský velvyslanec po svém příjezdu na začátku funkčního období zaslal také dopisy čínské komunitě a čínským studentům ve Spojených státech, v nichž je pozdravil a popřál jim vše nejlepší.

Podle čínského velvyslanectví Sie uvedl, že čínská komunita ve Spojených státech je mostem, který spojuje obě země a má zájem na čínsko-amerických vztazích, a očekává jejich »cennou« podporu a přínos pro bilaterální vztahy.

Pochválil také čínské studenty za to, že překonali řadu obtíží, aby mohli studovat a bádat v zemi na druhé straně Tichého oceánu, a povzbudil je, aby svým americkým přátelům »představili pravou Čínu«.

»Ve všech z vás vidím houževnatost a vytrvalost, které definují čínský národ. Jsem na vás opravdu hrdý,« uvedl Sie v dopise adresovaném studentům.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here