Home Zahraničí Evropou se prohnaly silné bouře, zemřelo nejméně 13 lidí

Evropou se prohnaly silné bouře, zemřelo nejméně 13 lidí

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

AKTUALIZOVÁNO

Kvůli bouřím a silnému větru dnes v Evropě zemřelo nejméně třináct lidí. Šest z nich na Korsice, pět v Rakousku a dva v Itálii. S rozmary počasí se potýkají i další země, Řecko čeká vlnu veder s teplotami nad 40 stupňů Celsia, Španělsko a Portugalsko bojují s rozsáhlými požáry.

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin, který na ostrov odpoledne dorazil řekl, že na Korsice je potvrzeno šest mrtvých, ale jde podle něj stále o předběžný údaj, protože se několik lidí pohřešuje a nejsou zprávy o těch, kteří vypluli na moře. Zranilo se 20 lidí a čtyři z nich jsou ve vážném stavu. Elektřinu stále nemá asi 11 000 domácností, ráno jich bylo 45 000.

Bouře přišla ráno velmi rychle a mnoho lidí zaskočila. Podle stanice BFM se začíná mluvit o tom, že meteorologové vydali varování na poslední chvíli.

I když se dnes počasí zlepšilo, pozdě večer se mají bouřky vrátit a korsické úřady nařídily evakuaci několika kempů. Premiérka Élisabeth Borneová oznámila, že vzhledem k situaci na Korsice zřizuje meziministerskou krizovou skupinu.

Turisticky oblíbenou Korsiku zasáhly kvůli tlakové níži bouře už v úterý. Provázely je intenzivní srážky, krupobití a vítr v nárazech o rychlosti až 220 kilometrů v hodině. V kempu v obci Sagone na západním pobřeží ostrova zemřela třináctiletá dívka, když spadl strom na obytný vůz, v němž byla. Poblíž pláže v obci Coggia přišla o život 72letá žena, na jejíž auto spadla střecha bungalovu. Padající strom usmrtil 46letého muže v Calvi na severu Korsiky.

Nejméně pět lidských životů si vyžádaly dnešní prudké bouře v Rakousku. Ve spolkové zemi Korutany stromy vyvrácené bouří zabily dvě dívky, později agentura APA informovala o dalších třech obětech, na něž spadl strom v dolnorakouském okrese Scheibbs. Na jihu země živel poškodil elektrické vedení a železniční infrastrukturu tak těžce, že se zastavila veškerá železniční doprava ve spolkových zemích Korutany, Štýrsko a také ve Východním Tyrolsku.

Silná bouře zasáhla také severozápad Itálie, v Toskánsku zemřeli kvůli spadlým stromům dva lidé. Mrtví jsou v toskánských městech Carrara a Lucca. Podle agentury ANSA řádilo v Carraře tornádo, intenzivní srážky způsobily lokální záplavy a silný vítr strhával střechy a větve ze stromů. Velké škody živel napáchal také v Ligurii.

Řečtí meteorologové dnes varovali, že zemi v příštích třech dnech zasáhne další vlna veder. Ve středním Řecku se čekají teploty až 42 stupňů Celsia, v Aténách má být kolem 40 stupňů. Neobvykle teplé je i moře, podle předpovědi bude mít voda v Egejském a Jónském moři v příštích dnech 26 až 28 stupňů.

Oheň u španělské obce Bejís a v údolí řeky Ebro strávil zhruba 21 000 hektarů porostu, uvedla agentura DPA. Ve středu se kvůli požáru u Bejísu zranilo deset lidí z vlaku na trati z Valencie do Zaragozy. Když se plameny dostaly příliš blízko trati, rozhodl se strojvedoucí vzhledem k nebezpečí vrátit do stanice, někteří cestující ale zpanikařili, vylomili okna a chtěli ze stojícího vlaku utéct. Venku pak utrpěli popáleniny.

Pod kontrolou je nyní i požár v portugalském národním parku v pohoří Serra da Estrela, kde oheň zatím strávil asi 25 000 hektarů lesa a hasiči už jednou ohlásili, že ho mají téměř uhašený, pak se ale plameny opět rozšířily. Nasazeno je stále asi 1000 hasičů.

(jb, čtk)