Home Zahraničí Školáci na Filipínách usedli do lavic poprvé po dvou letech výuky na...

Školáci na Filipínách usedli do lavic poprvé po dvou letech výuky na dálku

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Miliony žáků a studentů veřejných škol dnes usedly do lavic poprvé po dvou letech výuky z domova nařízené kvůli pandemii nemoci covid-19. Návrat k prezenční výuce komplikují rozsáhlé škody a záplavy způsobené tropickou bouří Nalgae, která si na souostroví v neděli vyžádala 130 životů. Filipíny také dlouhodobě trápí nedostatek učitelů i učeben, píše agentura AP.

Na letošní školní rok se zapsalo téměř 29 milionů studentů. Ve veřejných školách je nyní prezenční výuka povinná, soukromé školy si mohou samy zvolit, zda ji budou kombinovat s tou dálkovou. Mnohé školy začaly s klasickou výukou ve třídách už v srpnu, aby si na ni děti po dvouleté pauze snáze zvykly.

Filipíny od října 2020 zahájily takzvané smíšené vzdělávání, které zahrnovalo online hodiny, distribuci tištěných materiálů a výuku vysílanou v televizi a na internetu. Provázela ho ale řada problémů včetně toho největšího – většina filipínských žáků nemá doma počítač nebo internet.

Studie Světové banky z loňského roku ukázala, že 90 procent Filipínců do deseti let není schopných přečíst a pochopit jednoduchý příběh. Podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jsou patnáctiletí na Filipínách celosvětově v dolní části žebříčku ve čtení, matematice i vědách. Většina žáků navštěvuje státní školy, kde jejich vzdělávání brzdí vysoký počet dětí ve třídách, zastaralé vyučovací metody, chudoba a nedostatečné investice do základní infrastruktury, jako jsou toalety.

(čtk)