Home Zahraničí Skupina 77 a Čína by měly plnit své poslání rozvoje, revitalizace a...

Skupina 77 a Čína by měly plnit své poslání rozvoje, revitalizace a oboustranně výhodné spolupráce

Dne 15. září se zvláštní zástupce čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, Li Si zúčastnil summitu »Skupina G77 a Čína« v Havaně a pronesl projev.

Li Si řekl, že v dnešním světě sílí rozvojové země a zároveň některé země uvalují jednostranné sankce a oddělují se, což vážně poškozuje legitimní rozvojová práva a prostor rozvojových zemí. Skupina G77 a Čína by se měly držet původní aspirace nezávislosti, držet se společných hodnot celého lidstva, trvat na řešení rozdílů a sporů mezi zeměmi mírovými prostředky a společně chránit světový mír. Skupina G77 a Čína by měly pokračovat v duchu spravedlnosti, rovnosti a inkluze, prosazovat různé programy OSN v souladu s rozvojovými zájmy rozvojových zemí, podporovat koncepci globálního vládnutí spočívající v rozsáhlých konzultacích, společném příspěvku a sdílených výhodách a rozšířit hlas a zastoupení rozvojových zemí.

»Skupina 77 a Čína by měly plnit své poslání rozvoje, revitalizace a oboustranně výhodné spolupráce, spolupracovat na oživení globálního rozvojového partnerství a vybudovat otevřený, inkluzivní a vzájemně prospěšný systém vědeckotechnické spolupráce Jih-Jih,« dodal.

Čína je pak podle jeho slov největší rozvojovou zemí na světě a spolu s mnoha dalšími rozvojovými zeměmi sdílí blaho i bídu a patří tak do komunity se sdílenou budoucností. »Bez ohledu na to, jak daleko se Čína vyvine, vždy bude členem rodiny rozvojových zemí. Čína je ochotna spolupracovat se členy Skupiny G77 na maximalizaci účinnosti veřejných statků, jako je iniciativa Pásmo a stezka, řešit problémy rozvoje, budovat komunitu se sdílenou budoucností pro globální Jih a vytvořit novou éru společného rozvoje. Dokud budeme posilovat jednotu, přátelství, spolupráci a budeme se vzájemně podporovat při prosazování modernizačních cest, které jsou v souladu s našimi vlastními národními podmínkami a charakteristikami, budeme jistě schopni lépe chránit společné zájmy rozvojových zemí, posílit naše právo mluvit v globálním systému vládnutí a dosažení společného rozvoje a společné prosperity,« dodal.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here