Home Zahraničí Skupina amerických senátorů odmítá schválit zvýšení dluhového stropu

Skupina amerických senátorů odmítá schválit zvýšení dluhového stropu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Skupina 43 členů amerického Senátu z Republikánské strany prohlásila, že nebude souhlasit se zvýšením stropu státního dluhu, pokud administrativa nebude souhlasit s tím, že spolu s tím sníží vládní výdaje. Zákonodárci zaslali v sobotu dopis vůdci demokratické většiny v Senátu Chucku Schumerovi.

»Naše ekonomika je kvůli neudržitelné fiskální politice ve volném pádu. Sněmovna reprezentantů učinila první zodpovědný krok tím, že předložila své návrhy. Je nezbytné, aby prezident učinil totéž. Nebudeme proto hlasovat pro návrh zákona, který zvýší dluhový strop bez významných výdajových a rozpočtových reforem,« uvádí se v dokumentu, který podepsalo 43 senátorů.

»V Senátu máme více než dost hlasů na to, abychom zastavili jakýkoli návrh zákona o zvýšení dluhu, který nebude obsahovat významné výdajové a rozpočtové reformy,« napsal na Twitteru republikánský senátor Mike Lee.

V lednu oznámila ministryně financí Janet Yellenová Kongresu, že ministerstvo financí zahájilo mimořádná opatření, aby se zabránilo platební neschopnosti dosažením dluhového stropu, který je nyní stanoven na 31,4 bilionu dolarů. Jedná se o stažení řady kategorií rozpočtových výdajů, které lze odložit na pozdější dobu. Ministr vyzval Kongres, aby jednal »bezodkladně«, pokud jde o dohodu o zvýšení stropu státního dluhu USA nebo o jeho pozastavení. Podle šéfa resortu financí je to nezbytné, aby nebyla podkopána důvěra v USA a jejich úvěrová spolehlivost.

Dluhový strop, který byl poprvé uzákoněn Kongresem v roce 1917, brání americkému ministerstvu financí vydávat nové vládní dluhopisy k financování vládních operací po dosažení určité výše veřejného dluhu nebo při výskytu určitého data. Překročení limitu znamená, že je ohrožena schopnost federální vlády provádět mnoho běžných rozpočtových plateb včetně úhrady různých sociálních výdajů. Navíc by mohla být vážně ohrožena schopnost státu splácet dluhy a úroky z již vzniklých závazků.

Republikánská strana, která nyní ovládá Sněmovnu reprezentantů USA, je tradičně skeptická vůči zvyšování limitu státního dluhu a je pro snižování vládních výdajů.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here