Home Zahraničí Slovensko pozastavuje dovoz obilí z Ukrajiny, tranzit zůstává zachován

Slovensko pozastavuje dovoz obilí z Ukrajiny, tranzit zůstává zachován

Plavidlo v druhé koloně lodí převážejících obilí z Ukrajiny proplouvá Bosporským průlivem v Istanbulu (Turecko), 7. srpna 2022. FOTO - Xinhua/Shadati

Slovenská vláda v pondělí pozastavila dovoz obilí a dalších zemědělských komodit ze sousední Ukrajiny, tranzit do třetích zemí však ponechala otevřený, uvedl ministr zemědělství Samuel Vlčan.

Rozhodnutí bylo přijato na online zasedání vlády po nedávném zjištění, že 1500 tun obilí dovezeného z Ukrajiny bylo potenciálně kontaminováno pesticidy.

Zákaz bude platit od 19. dubna.

Vlčan uvedl, že toto opatření ochrání slovenské zemědělství a potravinářství a zejména zdraví spotřebitelů.

Šéf Státní veterinární a potravinové správy Jozef Bireš na brífinku uvedl, že jeho úřad prověřuje všechny potraviny a krmiva dovezené z Ukrajiny, které mohly být kontaminovány.

Tým zástupců Společného koordinačního centra (JCC) provádí kontrolu na první lodi s obilím opouštějící Ukrajinu na severozápadním vjezdu do Bosporské úžiny v Istanbulu v Turecku, 3. srpna 2022. FOTO – Xinhua/Turecké ministerstvo obrany

Vlčan uvedl, že v postiženém mlýně nebyla vyrobena žádná kontaminovaná mouka, protože 1500 tun potenciálně kontaminovaného obilí bylo okamžitě uzavřeno.

Kromě obav z kontaminace je podle analytiků pro slovenské zemědělce obtížné konkurovat nízké ceně obilí z Ukrajiny.

Podobné zákazy vyhlásily o víkendu i další dvě sousední země Ukrajiny, Polsko a Maďarsko. To se nelíbí Evropské komisi, která si vyhrazuje právo určovat celoevropské obchodní strategie.

(Xinhua)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.