Home Zahraničí Slovensko zavádí kvůli migraci hlídky po celé délce hranice s Maďarskem

Slovensko zavádí kvůli migraci hlídky po celé délce hranice s Maďarskem

FOTO - Polícia Slovenskej republiky

Slovensko zavádí hlídky po celé délce hranice s Maďarskem kvůli nelegálnímu vstupu uprchlíků na území státu z Maďarska. Informovala o tom Slovenská televize s odvoláním na předsedu vlády republiky Roberta Fica.

Hlídkování na celé hranici Slovenska s Maďarskem začíná v 19.00. Budou ji zajišťovat společné síly slovenské policie a armády. »Nasadíme na to poměrně velkou živou sílu a techniku prakticky na celé zelené hranici s Maďarskem,« uvedl Fico.

Slovensko obnovilo dočasné kontroly osob vstupujících do republiky přes pozemní hranice s Maďarskem od 5. října. Kontroly byly prováděny na dálnicích, zatímco zbytek hranice zůstal otevřený. Nové rozhodnutí slovenských orgánů podle Fica souvisí také s vojenským konfliktem na Blízkém východě, který může způsobit nárůst migrace.

»Pokud se nelegální migrace nedostane pod kontrolu, mohou se sem (na Slovensko) dostat nebezpečné osoby napojené na teroristické struktury. Tyto nebezpečné osoby nám mohou způsobit obrovské problémy. To, co se děje v pásmu Gazy, vytváří pro Slovensko gigantická bezpečnostní rizika,« řekl Fico.

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj-Eštok informoval novináře, že počet nelegálních uprchlíků vstupujících na Slovensko po tzv. balkánské trase ze zemí Blízkého východu a Asie, se oproti loňsku zvýšil sedmkrát.

Schengenský hraniční kodex dává členským státům, kterými jsou Slovensko a Maďarsko, právo dočasně obnovit kontrolu uvnitř schengenského prostoru, pokud existuje »vážné ohrožení veřejného pořádku nebo vnitřní bezpečnosti«. V případech, které »vyžadují okamžitou akci«, může členský stát zavést kontroly na dobu 10 dnů bez varování. Země musí neprodleně informovat ostatní státy a Evropskou komisi. Doba obnovení kontrol může být prodloužena až o 20 dní. Celková doba trvání hraničních kontrol nesmí překročit dva měsíce.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here