Soud potvrdil zákaz výkonu funkce pro zástupce Katalánska, který organizoval referendum

Bývalý náměstek španělské katalánské vlády Oriol Junqueras nebude moci zastávat veřejnou funkci až do roku 2031. V pondělí to oznámila tisková služba španělského Nejvyššího soudu.

Bývalý místopředseda regionální vlády byl v roce 2019 odsouzen ke 13 letům vězení za účast na organizaci nezákonného referenda o nezávislosti a zároveň mu byl zakázán výkon veřejné funkce. Byl shledán vinným z pobuřování a zpronevěry. Španělský parlament však již dříve schválil iniciativu, která by z trestního zákoníku odstranila článek o pobuřování.

Nejvyšší soud poznamenal, že navzdory tomu odmítl »snížit trest za zpronevěru, čímž potvrdil úplnou diskvalifikaci z veřejných funkcí pro Junckera« a řadu jeho spolupracovníků. Soud nahradil obvinění z neuposlechnutí moci obviněním ze vzpoury. V případě pěti odsouzených katalánských politiků však Nejvyšší soud rozhodl o zrušení rozsudku, který jim ukládal zákaz výkonu veřejné funkce.

1. října 2017 se Katalánsko v referendu vyslovilo pro odtržení od království, které Madrid zpočátku označil za nelegitimní a odmítl ho uznat. 27. října téhož roku schválil katalánský parlament rezoluci o vyhlášení nezávislé republiky. V reakci na to se úřady odvolaly na dosud nikdy nepoužitý článek 155 ústavy, který umožňoval omezenou samosprávu regionu.

V říjnu 2019 odsoudil španělský Nejvyšší soud politiky, kteří se podíleli na organizaci referenda, k trestům odnětí svobody – dostali až 13 let vězení.

V červnu 2021 španělská vláda odsouzené částečně omilostnila a ti se mohli dostat na svobodu.

(cik, TASS)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

    • Třeba by je taky začali z Washingtonu ostřelovat…….ovšem muselo by to být “demogratycké ostřelování”…… :-)))

  1. Tak si říkám, co by se asi dělo v českoňsku, kdyby se na Moravě vyhlásilo referendum, které by obnovilo Zemské zřízení, zrušené předlistopadovými bolševiky v roce 1949 a nadále negované polistopadovými bolševiky. Možná by Praha začala Moravu ostřelovat, jako ostřeloval Kyjev východní Ukrajinu.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy