Home Zahraničí Soud v Británii poslal do vězení ekologické aktivisty, kteří zablokovali dálnici

Soud v Británii poslal do vězení ekologické aktivisty, kteří zablokovali dálnici

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Britský soud v pátek odsoudil k trestu odnětí svobody dva aktivisty kampaně veřejné neposlušnosti »Just stop oil«, kteří loni ochromili dopravu na klíčovém úseku dálnice M25, obchvatu Londýna. O rozhodnutí soudce Shanea Colleryho z korunního soudu v Southendu (Essex) informoval deník Independent.

Dva aktivisté, Morgan Trowland a Marcus Decker, 17. října vylezli na 84 metrů vysoké pilíře mostu Alžběty II. poblíž Dartford Crossing a rozvinuli tam transparent se symbolem hnutí. V důsledku toho byl hlavní úsek dálnice, po kterém kamiony z Evropské unie objíždějí Londýn, téměř na dva dny uzavřen a vznikla zde asi patnáctikilometrová dopravní zácpa.

Trowland byl v pátek odsouzen k tříletému trestu odnětí svobody, Decker bude muset za mřížemi strávit dva roky a sedm měsíců. Jak soudce vysvětlil, toto preventivní opatření uložil »za způsobený chaos« a také proto, aby ostatní neopakovali činy odsouzených. »Svým jednáním jste způsobili uzavření důležité silnice na více než 40 hodin, což v některých případech významně ovlivnilo život mnoha desítek tisíc lidí.«

V druhé polovině loňského roku aktivisté hnutí soustavně blokovali nejrušnější dálnice a silnice v době dopravní špičky, sprejovali barvou prodejny aut, sídla firem, butiky drahých značek a útočili na umělecká díla. Polévali polévkou Slunečnice Vincenta van Gogha v Národní galerii a pokoušeli se poškodit i další obrazy. Aktivisté požadovali, aby vláda okamžitě zakázala rozvoj nových ropných a plynových polí.

Metropolitní policie odhadla, že od začátku října do začátku prosince 2022 vynaložila 5,5 milionu liber na zesílené pouliční hlídky proti akci Just Stop Oil.

(jb, TASS)