Home Zahraničí Soud v Severní Karolíně zakázal potraty po 20. týdnu těhotenství

Soud v Severní Karolíně zakázal potraty po 20. týdnu těhotenství

ILUSTRAČNÍ FOTO . pixabay

Ženy žádající o potrat v Severní Karolíně tak budou muset učinit do 20. týdne těhotenství. Výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl dnes soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Do Severní Karolíny dosud mířili zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Potratové zákony se staly jedním z klíčových témat před listopadovými volbami. Osteenovo rozhodnutí podle AP přilévá olej do ohně předvolebním debatám. Republikáni v Severní Karolíně budou v listopadu usilovat o získání dalších pěti křesel, která by jim zajistila většinu v zákonodárném sboru a možnost zvrátit veto demokratického guvernéra. Demokraté naopak bojují o zachování moci pro Coopera, píše AP.

Republikáni by ještě přitvrdili

Pokud by republikáni ve volbách uspěli, prosazovali by další omezení potratů. Republikánský předseda severokarolínské Sněmovny reprezentantů Tim Moore v červenci uvedl, že by chtěl zakázat potraty od okamžiku, kdy je možné zachytit srdeční aktivitu plodu. To bývá u většiny žen zhruba v šestém týdnu těhotenství.

Guvernér Cooper už na začátku července podepsal nařízení, které chrání pacientky, jež podstoupily interrupci mimo stát. Státním úřadům, které spadají pod pravomoc guvernéra, Cooper zakázal tyto ženy vydávat ke stíhání a pomáhat jiným státům v těchto snahách.

(jb, čtk)

Předchozí článekSlavia je favorit, ale na ty my umíme, řekl kouč Čenstochové
Další článekDvacítka nečekaně postoupila přes USA do semifinále MS proti Kanadě

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here