Home Zahraničí Spalničky přešly do útoku, proočkovanost totiž výrazně klesla

Spalničky přešly do útoku, proočkovanost totiž výrazně klesla

ILUSTRAČNÍ FOTO - WHO

Proočkovanost proti spalničkám od začátku pandemie covidu-19 neustále klesá. Dávku vakcíny nedostalo podle WHO předloni rekordních téměř 40 milionů dětí, z nichž 25 mil. vynechalo první a dalších 14,7 mil. druhou dávku. Uvádí to Eva Henzlerová v aktuálním čísle magazínu Českého statistického úřadu Statistika&My.

Nižší proočkovanost je významnou překážkou v celosvětovém úsilí o eliminaci spalniček a představuje miliony dětí vystavených riziku infekce. V roce 2021 se na celém světě nakazilo spalničkami odhadem devět milionů osob a 128 tisíc jich zemřelo. V 22 zemích světa byly předloni zaznamenány velké a ničivé epidemie. Pokles zájmu o očkování, nedodržování schématu očkování, pokles pozornosti, které zodpovědné orgány jednotlivých zemí této nemoci v uplynulých třech letech věnovaly, stejně jako přetrvávající velká ohniska v roce 2022 znamenají, že spalničky jsou podle WHO bezprostřední hrozbou v každém regionu světa, Evropu nevyjímaje.

K dosažení kolektivní imunity je zapotřebí, aby 95 % populace bylo naočkováno dvěma dávkami podle předepsaného časového schématu. Celosvětová populace je ale daleko pod touto hranicí, když první dávku vakcíny dostalo pouze 81 % dětí. Druhou dávku má podle WHO za sebou jen 71 % dětské populace. A ačkoli se míra proočkovanosti v jednotlivých zemích liší, jedná se o celosvětově nejnižší míru pokrytí první dávkou očkování proti spalničkám od roku 2008. Žádný region WHO neudržel trvalou eliminaci spalniček. Od roku 2016 došlo v 10 zemích, které dříve spalničky vymýtily, k obnovení lokálních výskytů a následných přenosů na další osoby, konstatovala ve svém článku Henzlerová.

(ici)