Home Zahraničí Španělsko jde opačnou cestou než Británie, hodlá zavést milionářskou daň

Španělsko jde opačnou cestou než Británie, hodlá zavést milionářskou daň

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Španělská vláda vedená socialisty plánuje od příštího roku dočasně zvýšit sazbu daně z příjmu pro jedno procento nejbohatších obyvatel země. Chce tak získat peníze pro lidi v nouzi. Vyšší daň pro milionáře doplní mimořádné daně pro velké energetické společnosti a banky.

Ministryně financí María Jesús Monterová uvedla, že opatření míří pouze na milionáře. Očekávané zvýšení daňových příjmů bude použito na zmírnění těžkostí, které přinášejí vyšší ceny energií a potravin. Meziroční míra inflace ve Španělsku minulý měsíc stoupla na 10,5 procenta.

Detaily o tom, jak vysoká by sazba daně měla být a kolik by měla rozpočtu přinést, zatím ministryně neuvedla. Pouze dodala, že na přesném zvýšení a rozsahu daňového opatření se stále pracuje. Současná nejvyšší sazba daně z příjmu pro ty, kteří vydělávají více než 300 000 eur (7,4 milionu korun) ročně činí 47 %. Nejvyšší daň z kapitálových zisků činí 26 %. Nová, vyšší daň by měla platit dva roky.

Ve Španělsku se příští rok konají lokální a regionální volby. Již nyní zemí zmítá debata o tom, jak upravit daně kvůli inflaci a ekonomickým problémům, upozornila agentura Reuters.

Španělsko se chystá vydat opačným směrem než Británie. Ta dnes rozhodla, že zruší nejvyšší sazbu daně z příjmů fyzických osob a plánované zvýšení sazby daně z příjmu právnických osob.

(ici, čtk)

Předchozí článekSPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Jak vláda ničí zdraví našich dětí
Další článekČínští vědci vyvinuli roušku, která dokáže za 10 minut detekovat covid-19

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here