Home Zahraničí Španělsko zavede daň pro bohaté

Španělsko zavede daň pro bohaté

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Obyvatelé Španělska se jměním v hodnotě nejméně tří milionů eur (zhruba 74 milionů Kč) budou v příštích dvou letech platit novou daň z majetku. Oznámila to dnes španělská vláda. Snaží se tak získat peníze k financování opatření, jež mají zmírnit dopady drahé energie a vysoké inflace na obyvatele s nižšími příjmy.

Ministryně financí María Jesús Monterová uvedla, že nová daň se bude týkat asi 23 000 lidí, což odpovídá zhruba 0,1 procenta daňových poplatníků ve Španělsku, píše agentura AP. U osob s majetkem v hodnotě od tří do pěti milionů eur bude sazba daně činit 1,7 procenta. Lidé s majetkem pět až deset milionů eur zaplatí daň ve výši 2,1 procenta a lidé s majetkem nad deset milionů eur ve výši 3,5 procenta.

Vláda plánuje také například zvýšení sazby daně z příjmů u osob vydělávajících přes 200 000 eur ročně. Daně by naopak měly klesnout lidem vydělávajícím méně než 21 000 eur ročně. Z toho bude podle Monterové těžit zhruba polovina pracovní síly, napsala AP. Ministryně rovněž uvedla, že španělský daňový systém bude díky ohlášeným změnám »progresivnější, efektivnější a spravedlivější a také dostatečný k zajištění sociální spravedlnosti a hospodářské efektivity«.

(jb, čtk)