Home Zahraničí Pfizer nutí země EU k odběru 90 milionů dávek vakcíny proti covidu

Pfizer nutí země EU k odběru 90 milionů dávek vakcíny proti covidu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Americká farmaceutická společnost Pfizer nutí země Evropské unie, aby odebraly dalších 90 milionů dávek vakcíny proti koronavirům, které již tolik nepotřebují vzhledem k velkému objemu léku na skladě. V éteru rozhlasové stanice RMF to ve čtvrtek řekl polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski.

»Společnost Pfizer nutí země, aby si vzaly dalších 90 milionů dávek,« řekl a zdůraznil, že Polsko s tímto postupem důrazně nesouhlasí. »Maďarsko a Rumunsko jsou s námi solidární. Pochybnosti vyjádřily i další země,« dodal ministr.

V květnu 2021 uzavřela EU se společnostmi Pfizer a BioNTech smlouvu na nákup 900 milionů dávek vakcíny s opcí na dodávku dalších 900 milionů dávek do konce roku 2023. Kvůli klesající poptávce nebyla do Evropy odeslána přibližně polovina z původních 900 milionů dávek; EU opci nevyužila.

V Polsku je nyní přebytek 25 milionů dávek vakcín proti koronavirům. Podle Niedzielského se plány na přesun přebytku do jiných zemí nerealizují a existují vyhlídky na recyklaci vakcín.

V březnu deník Financial Times s odvoláním na informované zdroje uvedl, že EU jedná se společností Pfizer o podmínkách nové smlouvy na dodávky vakcín proti COVID-19 do roku 2026. Předpokládá odklad dodávek do vyčerpání stávajících zásob a snížení nákupů o 40 % v důsledku zlepšující se epidemiologické situace. Strany se dohodly na ceně 19 USD za ampuli. Proti dohodě se postavilo Bulharsko, Maďarsko, Litva a Polsko, které se domnívají, že neodpovídá potřebám národních zdravotnických systémů, občanů a finančním zájmům zemí EU.

(jb, TASS)

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here