Srbsko je na prvním místě v Evropě, pokud jde o výskyt rakoviny

Srbsko je na prvním místě ve výskytu rakoviny v Evropě a na druhém místě na světě. V rozhovoru pro tiskovou agenturu Srna to v neděli uvedl právník Srdjan Aleksić, který hájí zájmy obětí ochuzeného uranu v soudních sporech proti NATO.

»V Srbsku máme epidemii rakoviny. Každý rok onemocní 30 000 lidí a 15 000 jich zemře, což je první místo v Evropě a druhé na světě,« řekl Aleksić. Podle něj byly v Srbsku podány žaloby na odškodnění 100 000 eur za každého pacienta nebo zemřelého. »Tkáňové a krevní testy, ukazují přítomnost těžkých kovů a ochuzeného uranu. V analýzách, které jsme provedli v Srbsku, bylo nalezeno 500krát více ochuzeného uranu, než je povoleno, a 21 těžkých kovů, které jsou pro tělo velmi nebezpečné, protože jsou radioaktivní a způsobují rakovinu,« vysvětlil Aleksič.

Již dříve srbská ministryně zdravotnictví Danica Grujičičová uvedla, že v roce 1999 byla proti Jugoslávii vedena jaderná a chemická válka, a vyzvala mezinárodní společenství, aby zakázalo zbraně s ochuzeným uranem. Ministryně uvedla, že mnozí lidé jsou klamáni, když popírají negativní účinky uranu a ochuzeného uranu, protože nechápou, co je to karcinogeneze (proces, při kterém vznikají zhoubné nádory). Grujičičová zdůraznila, že mezinárodní vědecká komunita by měla studovat důsledky vlivu ochuzeného uranu na lidské zdraví, ale je zřejmé, že počet zhoubných onemocnění roste, nádory jsou stále agresivnější, a že to přispělo i k nárůstu neplodnosti, autoimunitních onemocnění a duševních poruch.

Za práva Srbů postižených ochuzeným uranem NATO bojuje mezinárodní skupina právníků. Spolu s Aleksićem vede případ italský právník Angelo Tartaglia, který za posledních 20 let vybojoval odškodnění pro více než 200 italských vojáků, kteří se v roce 1999 zúčastnili operace NATO. Tartaglia již dříve řekl agentuře TASS, že žaloby Srbů, kteří utrpěli v roce 1999 bombardováním střelami s ochuzeným uranem, by mohly Severoatlantické alianci zasadit vážnou ránu. Podle Tartaglii by vojenský blok musel zaplatit také přibližně 6 miliard eur jako morální odškodné.

V lednu 2020 podal Aleksić jménem bývalých i současných příslušníků jugoslávské a srbské armády první tři žaloby na NATO. Aleksićova advokátní kancelář se v současné době připravuje na podání dalších více než 2 500 žalob jménem armády a policie. Právníci hodlají požadovat náhradu morální újmy pro poškozené srbské občany, a to v rozmezí od 100 000 eur pro každou osobu. Podobné žaloby byly podány ve Velké Británii, Německu, Nizozemsku a Turecku. První podobný případ ve Francii v roce 2021 skončil vítězstvím žalobce.

Během agrese NATO proti Svazové republice Jugoslávie v roce 1999 bylo na srbské území v projektilech shozeno 15 tun ochuzeného uranu.

(jb, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy