Home Zahraničí Srbsko se nevzdá své nezávislé politiky a přátelských vazeb

Srbsko se nevzdá své nezávislé politiky a přátelských vazeb

FOTO - Twitter

Srbsko bude pokračovat ve své nezávislé politice a bude udržovat dobré vztahy se zeměmi, s nimiž ho pojí tradiční přátelské vazby, prohlásil srbský prezident Aleksandar Vučić.

»Podstatou naší politiky je soběstačné, nezávislé Srbsko, které je na cestě do Evropy, ale které udržuje vazby se svými tradičními přáteli. Děláme rozhodnutí, to je naše politika, náš postoj. Nechceme nikomu zabírat místo, chceme být tam, kde jsme,« řekl v televizním projevu k národu.

Poznamenal, že Srbové chtějí být »evropským národem, který je hrdý na svou svobodu a rozhoduje se sám«. »A i kdybychom byli jediní, kdo takovou politiku prosazuje, pak budeme jediní, kdo to dokáže,« poznamenal.

Zdůraznil, že srbské orgány vždy zaujímaly nezávislý postoj v otázkách sankcí vůči komukoli a nikdy nedovolily žádné zahraniční vměšování do vnitřních záležitostí země.

»Jsem hrdý na naši politiku cti, hrdosti a svobody. A věřte mi, že to je politika budoucnosti. V horizontu deseti let to bude dominantní trend ve světě, na rozdíl od současné politiky sloužit komukoli jinému než vlastnímu národu a vlastní vlasti,« dodal Vučić.

Po zahájení ruské vojenské operace na Ukrajině Vučić v projevu k národu uvedl, že Srbsko sice podporuje územní celistvost Ukrajiny, ale sankce proti Rusku nezavede. Oznámil také, že Bělehrad pozastavuje armádní a policejní cvičení se všemi zahraničními partnery. Poznamenal, že Srbsko považuje Rusko a Ukrajinu za bratrské národy, lituje toho, co se děje ve východní Evropě, a je připraveno nabídnout Ukrajině humanitární pomoc.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here