Home Zahraničí Srbský kabinet přijal plán prevence incidentů se střelnými zbraněmi

Srbský kabinet přijal plán prevence incidentů se střelnými zbraněmi

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Srbská vláda ve čtvrtek schválila plán prezidenta Aleksandara Vučiče, který má zabránit opakování tragédie v bělehradské škole, kde ve středu mladík zastřelil devět lidí. Oznámila to premiérka Ana Brnabićová v televizi Pink.

»Vláda dnes přijala celý seznam opatření, o kterých včera večer hovořil prezident republiky Aleksandar Vučić,« uvedla Brnabićová.

Srbský prezident ve středu představil desetibodový plán, který zahrnuje dvouleté moratorium na vydávání zbrojních průkazů, ověřování všech vydaných povolení a přísnější kontrolu držitelů zbrojních průkazů. Bylo rovněž navrženo provádět kontroly střelnic a zakázat jejich navštěvování nezletilým.

Součástí plánu je zavedení odpovědnosti pro osoby, které napomohly k získání zbraně nezletilým, snížení věkové hranice trestní odpovědnosti ze 14 na 12 let a zvýšení trestů pro média, která ve svém zpravodajství propagují násilí. Vučič rovněž navrhl zavedení povinného testování na drogy ve školách každých šest měsíců, vytvoření speciálních hlídek, které budou předcházet násilným činům, a opatření k zamezení přístupu ke zdrojům na darknetu.

Podle prezidenta bude teenager, který zahájil střelbu na střední škole v centru Bělehradu, přijat do psychiatrické léčebny, protože je mu 13 let a nemůže být trestně obviněn. Školák se při výslechu přiznal, že útok připravoval. Otec mladistvého byl zadržen na 48 hodin pro podezření ze spáchání trestného činu proti veřejné bezpečnosti.

Podle zpráv médií měl teenager, který způsobil středeční masakr ve škole v Bělehradě, u sebe dvě pistole a zápalné lahve. Srbské ministerstvo vnitra potvrdilo, že bylo zabito devět lidí: osm školáků a jeden člen ochranky. Sedm dalších osob (šest dětí a učitel) bylo zraněno.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here