Srbský kabinet vyzval EU, aby reagovala na zábor srbské půdy Prištinou

Ředitel Úřadu pro Kosovo a Metohiji Petar Petković vyzval Evropskou unii, aby reagovala na zábor srbských pozemků úřady v Prištině.

»Informoval jsem zvláštního zástupce EU pro otázky západního Balkánu Miroslava Lajčáka o rozhodnutí Prištiny zabavit srbskou půdu v Leposavici. Dobře víme, že naposledy vyvlastnění vedlo k výstavbě nelegálních základen. Premiér neuznané Kosovské republiky Albin Kurti opět vyvolává krizi jednostrannými kroky na úkor srbského lidu. Očekáváme reakci ze strany EU!« napsal na Twitteru Petković.

Napětí v Kosovu a Metohiji se dramaticky vystupňovalo 6. prosince 2022, kdy speciální jednotky neuznaného regionu doprovázené hlídkami mise Evropské unie na podporu právního státu v Kosovu (EULEX) začaly obsazovat prostory volebních komisí na severu Kosmetu. Srbské obyvatelstvo se Kosovanům bránilo a ti se stáhli za řeku Ibar. Dne 8. prosince vtrhlo do severní části Kosovské Mitrovice asi 350 kosovských policistů v obrněných vozidlech a zablokovalo ji. O dva dny později kosovská policie zatkla bývalého srbského policistu Dejana Pantiče. V reakci na to Srbové na několika místech postavili podél dálnice barikády.

Dne 26. prosince uvedly kosovské úřady své ozbrojené síly do plné pohotovosti. V odvetě byly do pohotovosti uvedeny také srbské ozbrojené síly a ministerstvo vnitra republiky. Dne 28. prosince se situace zmírnila. Po obdržení záruk od EU a USA Priština propustila zadržené Srby a rozebrala barikády.

(TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Kosovo je Srbsko. Kdy okupanti odejdou a ukradené území Srbům vrátí? Taky by se slušelo zaplatit reparace.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy