Home Pel mel Volný čas Stará vesnice u řeky zažívá nový příliv prosperity

Stará vesnice u řeky zažívá nový příliv prosperity

FOTO - CRI

Ve vesnici Liou-kche v provincii Chaj-nan v jižní Číně stojí pod vysokými zelenými kokosovými palmami domy postavené z tmavých cihel a s červenými okny. Jméno vesnice naznačuje pohostinnost, protože v překladu znamená »nechat hosty zůstat«.

»Je to prostě krásné,« řekla Čao Ming-čuo, turistka z provincie Če-ťiang z východní Číny, která je tady na dovolené se svou rodinou. »Děti si tu užívají život venku, starší lidé mají klid a ticho a mladí lidé mohou jít kempovat. Je to docela příjemný zážitek,« dodala Čao. Do vesnice přijíždí mnoho turistů jako paní Čao, aby obdivovali krásu zdejší přírody a hojnou kulturu.

Liou-kche je jedna ze starověkých vesnic v rovinách na dolním toku řeky Wan-čchüan na ostrově Chaj-nan. Řeka Wan-čchüan je dlouhá 163 kilometrů a protéká územím o rozloze přes 3600 čtverečních kilometrů. O řece Wan-čchüan se zpívá v klasické čínské písni, která opěvuje průzračnost její vody. Řeka Wan-čchüan se díky mnoha příběhům a historii stala v posledních letech vizitkou ostrova Chaj-nan.

Scenérie na horním toku řeky v horských oblastech s rychlým proudem vody je odlišná od dolního toku v rovinách, kde řeka plyne pomaleji a je obklopena rýžovými poli. Místní obyvatelé staví stovky let vesnice a okresy v deštných pralesích u řeky Wan-čchüan a vesnice Liou-kche je jednou z nich.

V minulosti byla vesnice Liou-kche místem pro přenocování těch, kdo potřebovali cestovat za své vesnice nebo mimo provincii, a odtud pochází její jméno. V posledních letech místní úřady ve snaze o revitalizaci venkova usilují o přilákání turistů do vesnice s programy na prohlídku památek a zábavu. Například vesničané a turisté mohou obdivovat krásu řeky Wan-čchüan prostřednictvím dlouhého »krajinného pásu« o délce 1,2 kilometru. Aby přilákaly mladé lidi, vesnické úřady vyvinuly zábavné programy, jako jsou kempování a jízda na lodích.

»Transformace vesnice přitahuje nejen turisty, ale také zde pomáhá udržet vesničany,« řekl místní úředník Wang Kche-lu a dodal, že místní obyvatelé díky tomu mají pracovní místa přímo ve vesnici. Cchaj Žen-chan, vedoucí družstva vesnice dodal, že mnoho místních obyvatel pracuje jako kuchaři, zahradníci a řidiči.

»Pracoval jsem v okresu přes pět kilometrů daleko od vesnice. Nyní mohu vydělat nejméně 2800 jüanů (393 amerických dolarů) za měsíc tím, že pracuji poblíž mého domova,« řekl padesátiletý vesničan Chuang Ja-san s tím, že nyní je spokojený.

(pr)

FOTO – CRI

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here